Anne Sütünün Mucize Faydalarını Biliyor Musunuz?

Anne sütü içerisinde bulunan karbonhidratlar, vitaminler, mineraller ve yağlar sayesinde insanları hayatı boyunca hastalıklara karşı korumaktadır. Bu nedenle bebeklere ne kadar erken verilirse o kadar iyidir. Bebek sağlığı üzerinde anne sütünün pek çok önemli faydası bulunmaktadır. Bu faydalar küçük yaş ile sınırlı kalmayıp insanı ömrü boyunca etkilemektedir.

Anne sütünün en önemli etkisi kilo kontrolü üzerinde olmaktadır. Emzirmeye başlarken gelen ön süt protein bakımından, devamında gelen süt ise yağ oranı yönünden zengindir. Bu sayede bebekte uzun süreli doygunluk hissi sağlanmakta ve obeziteye karşı önlem olmaktadır. Bu özelliği sayesinde anne sütü prematüre doğan bebekler için de yeterli kiloya ulaşılmasını sağlamaktadır.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütünün faydaları oldukça fazladır. Cildin enfeksiyonlardan korunmasını sağlayan anne sütü pek çok mikroorganizmaya karşı mücadele edici etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan doğal enzimler bebeklerde doğal bağışıklık sistemi oluşmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra anne sütü aynı zamanda alerjik hastalıkların ortaya çıkmasına da engel olmaktadır. Bu süt sayesinde bağırsaklar yararlı bakteriler ile kaplanmakta ve alerji yapacak maddelerin emilimi engellenmektedir.

Yapılan araştırmalara göre anne sütü alan bebekler için hesaplanan IQ seviyeleri daha yüksektir. Özellikle erken doğan bebeklerde bu durum daha belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunun altında yatan nedenin uzun zincirli yağ asitleri olduğu düşünülmektedir.

Anne sütü yararları olarak bunların yanı sıra büyüme faktörlerini etkilemekte, böbreklere ek yük oluşmasına engel olmakta, meme kanserine yakalanma riskini düşürmektedir. Anne sütü ile beslenen kız çocuklarının ileriki yaşlarda meme kanserine yakalanma ihtimalleri daha düşük olmaktadır. Bunun yanı sıra anne sütü psikolojik destek sağlamaktadır. Ağız temizliğinde etkili olmakta ve hazımsızlık nedeniyle ortaya çıkan sorunları engellemektedir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts