Bebekler Bilinçli Gülümsemeye Ne Zaman Başlar?

Bebekler Bilinçli Gülümsemeye Ne Zaman Başlar

Bebekler Bilinçli Gülümsemeye Ne Zaman Başlar? Yeni doğan bir bebek ilk kucağa alındığı anda gülümsemek bir yana gözlerini bile açılmamaktadır. O ilk zaman diliminde bebekler, dünyadan bir haber, iletişim kuruyor gibi gözükmeyen bir hal içinde durmaktadır.

Bebekler Bilinçli Gülümsemeye Ne Zaman Başlar? Gülümsemek bebeğin önemli görülen dönüm noktalarından biri olarak değerlendirmektedir. Gülümsemek bebeğin normal ve sağlıklı bir gelişim yaşadığının da bir işareti olarak görülmektedir. Bebek ilk kez ne zaman gülümsemektedir? Anne ve babaların bu gülümseme için ne kadar beklemeleri gerekecek?

Sosyal Gelişimin İlk Dönüm Noktası

Bebek, ilk defa gülümsediğinde bu durum sosyal ve de gelişimsel dönüm noktasından biri olarak gösterilmektedir. Bebek, bu dönüm noktasında etrafındaki insanlarla ilişkiyi kurmaya ve ilişkiyi anlamlandırmaya başladığını göstermektedir. Etrafındaki insanlarla bağ kurmayı öğrendiğini kanıtlamaktadır. Çevresindeki uyarıcılara karşı duyguları ile tepki verdiğini gösteren bir işaret olarak gülümsediği bilinmektedir. Bu, bebeğin iletişim adına ilk girişimi olarak değerlendirilmektedir.

Bebek ilk defa gülümsemesinden bir müddet sonra kahkaha atmaya ve el sallamaya başlayacaktır. Daha sonrasında ismi söylendiğinde tepki vererek bazı sesler de çıkaracaktır. Bebeğin dönüm noktaları hakkında yeterince bilgi sahibi oldukça, yaşanılanlar daha sağlıklı bir perspektifte değerlendirilebilmektedir. Uzmanlara göre bebeğin belli bir yaşa deyin belli şeyleri yapması gerekmektedir. Uzmanların tahmini bu şekilde ifade edilirken, her bebeğin kendine özgü ve benzersiz davranış şekillerinin bulunduğu da bilinmektedir.

Rüyada Görülen Gülümseme Nöbetleri

Bebekler, kendilerine özgü kilometre taşları yaşadıklarından dolayı, farklı noktalarda tavırlar gösterebilmektedir. Bundan dolayı da, bebeklerin en kısa zamanda ilk gülücüklerini atması anne ve babaları tarafından isterse de, dönüm noktaları konusunda durumun belli bir sürece bağlı olduğu görülmektedir. Bebekler ilk gülücük örneğini çevresi ile iletişim halinde değil de uykularında gerçekleştirmektedir. Neye güldüğü ve nasıl bir rüya ortamında olduğu bilinmeyen bebekler, genellikle uyku esnasında sıklıkla gülümseme refleksleri göstermektedir.

AAP olarak adlandırılan Amerikan Pediatri Akademisi, yaptığı araştırmaların neticesi bebeklerin erken dönem uykularında yaşadıkları gülümseme nöbetlerinin anlaşılamayan nedenlerden kaynaklandığını açıklamaktadır. Ne şekilde ve nasıl bir uyarılma karşısında gülümsediği bilinmeyen bebekler, iç dürtüsel olarak gülümseme tepkisi verdiği ifade edilmektedir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts