Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir
Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Bel bölgesinde yer alan omurların arasındaki diskin yırtılıp sinirleri sıkıştırması sonucu oluşan bel fıtığı, genelde bacağa yayılım gösteren ağrının ortaya çıkmasına ve şiddetli bel ağrısına sebep olmaktadır.

Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Fıtıklaşma olayı omurganın herhangi bir düzeyinde meydana gelebilmektedir. Ani hareketler, zorlamalar ya da yaşlanma gibi durumlar bel fıtığına sebep olmaktadır. Özellikle de ağır bir cisim kaldırmak bel omurları üstünde çok büyük baskı kuracağından dolayı bu durum sonunda fıtıklaşma olacağı için dikkatli olunması tavsiye edilmektedir.

Bel Fıtığı Belirtileri

Hastalar genellikle bacak ağrısı, bel ağrısı, yürümede zorluk çekme ve ayaklarda uyuşma gibi şikayetlerle doktora başvurmaktadır. Hastalığın oluş şekline göre ise bel fıtığı belirtileri değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla zorlayıcı bir hareket sonucu kıkırdak yapının önünde ve omurganın arkasında yer alan bağ dokusu yırtılmaktadır. Bu aşamada hastalar yalnızca bel ağrısı hissetmektedir. Ancak bir müddet sonra yırtılan bağın bulunduğu kıkırdak doku, sinirlerin olduğu kanala taşarak sinirleri sıkıştırmakta ve bunun sonucunda ağrının bacaklara kadar yayılması meydana gelmektedir.

Omurgada yaşanan fıtık gelişimi sonrasında meydana gelebilecek olan belirtileri şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Ağrı ve uyuşukluk hissi,
  • Ağrının en çok geceleri kötüleşmesi,
  • Bacaklara yayılan ağrı,
  • Mevcut ağrının hareketlerle kötüleşmesi,
  • Herhangi bir nedenden kaynaklanan kas güçsüzlüğü,
  • Bölgede oluşan kaşınma, yanma ve karıncalanma gibi problemlerin var olması,
  • Kısa mesafeli yapılan yürüyüşlerde dahi ağrının ortaya çıkması.

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Mevcut belirtiler ile sağlık kuruluşlarına müracaat eden hastaların rahatsızlıkları göz önüne alınarak ona göre tedavi planlaması yapılmaktadır. Bel fıtığı tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler yer almaktadır. İlaç tedavisinde ağrının kontrol altına alınması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda ilk önce non steroidal antiinflamatuvar ilaçlar reçete edilerek tedaviye başlanmaktadır. Ancak yeterli olmaması halinde opioid gibi etkisi daha güçlü olan ağrı kesici ilaçlara geçilmektedir. Ameliyat ise bu güçlü ağrı kesicilere yanıt vermeyen vakalarda uygulanmaktadır. 3 hafta arayla istirahat, ilaç ve fizik tedaviden olumlu sonuç alınamaması durumunda cerrahi tedavi için tekrar değerlendirme yapılarak hareket edilmektedir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts