Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nasıl Anlaşılır?
Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nasıl Anlaşılır?

Büyümeyi etkileyen faktörler genetik ya da çevresel olabilmektedir. Çocuklarda yetersiz büyüme nasıl anlaşılır?

Çocuklarda yetersiz büyüme nasıl anlaşılır? Büyüme geriliği çocuğun boyunun kendi yaşıtlarına ve hemcinslere bakılarak kısa olması veya yavaş büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Eğer çocukta toplumun geneline bakılarak iki standart sapmanın altında ise bu çocukta boy kısalığı olduğuna işaret etmektedir.  Erken teşhis için çocuk doktoru ve aile hekimlerinin muayenelerinin akabinde çocuğun boy ve kilosunun sıkı bir şekilde takip edilmesi gerektiği düşünülmektedir. Böylece olası yetersiz büyüme sorunu önceden teşhis edilebilir.

Çocuklarda Boy ve Ağırlık Düzenli Olarak Takip Edilmeli

Çocuklarda yetersiz büyümeyi önceden teşhis edebilmek için düzenli olarak boy ve ağırlık artışları takip edilmelidir. Büyüme geriliği küçük kardeşin büyük çocuğun boyunun geçmesiyle de anlaşılabilir. Tabi ki bu kadar geciktirilmemelidir. Mesela aynı giysiler bir yıldan daha fazla giyilememesi gerekir. Aksi takdirde yetersiz büyüme için çocuk hekimlerine veya aile hekiminize başvurmalısınız.

Çocuklarda yetersiz büyümeyi etkileyen faktörlerden olan çevresel faktörler beslenme yetersizliği olarak gösterilmektedir. Sağlıklı ve besleyici gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Kız çocuklarındaki uzama hızı ergenlik dönemlerine kadardır algısı yanlış ifade edilmektedir. Ergenliğe giren kız çocukları adet görmeye başladıktan sonra da uzamaları devam eder. Hatta ergenlik dönemlerinde olan kızlar yılda 8-10 cm olurken erkeklerde 10-12 cm’dir. Ergenliğe giren kız ve erkek çocuklarda büyüme hızı yavaşlar. Örneğin yılda 7-8 cm olacak şekilde uzamaya devam eder. Bu da sadece 2 yıl olarak belirlenmiştir. Yani ergenliğe giren çocuklar en fazla 2 yıl daha uzarlar. Sonra uzamaları duracaktır.

Çocuklarda Yetersiz Büyümeyi Engellemek İçin Sağlık Beslenme Şart

Sağlıklı beslenme yaşamamızın her alanında çok önemlidir. Tüm besin öğelerini içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Protein, mineral, vitamin yeterli ve düzenli olarak vücuda girmesi gerekir.

Çocuklarda yetersiz büyümeyi engellemek için sağlık beslenmeli ve mutlaka spor yapılmalıdır. Spor her yaş için yapılması önemli bir harekettir. Özellikle zıplamak çocukların gelişimlerinde çok büyük fayda sağlar. Bunun yanı sıra yüzmede kasların ve kemiklerin hareketi ile uzamaya karşı etkili ve bir faktördür.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts