Diyet Yaparken Günlük İhtiyaç Duyulan Kalori Nasıl Belirlenmelidir ?

 

Diyet Yaparken Günlük İhtiyaç Duyulan Kalori Nasıl Belirlenmelidir ?

Kadınlar arasında sıkça tartışılan ve gün yüzüne çıkan sorulardan bazıları da diyet yaparken kaç kalori vermeliyim,aldığım kaloriler verdiğimden fazla ise kilo verebilir miyim,kilo vermek için en çok hangi besinleri tüketmeliyim gibi sorulardır.Şunu belirtmek istiyorum ki kilo vermek için daha fazla tüketmem gereken besin hangisidir? sorusu çok yanlış bir sorudur.

Çünkü kilo verme esnasında tüketilen besinler değil besinlerin kalori değerleri önemlidir.Bu yüzden biz şu gıdayı tüketmek zayıflatırken bu tür gıdaları tüketmek şişmanlatır gibi bir ifade kullanmamız doğru olmaz.Bir birey sadece hamur işi gıdalar tüketerek de kilo verebilir, sadece et ürünü yiyerek de kilo  verebilir fakat bu sağlıklı bir diyet olmaz.Peki diyet yaparken kalori hesabını nasıl belirlememiz gerekmektedir ? Diyet yaparken bir çok bireyin diyet konusunda yaptığı yanlış ise sadece meyve tüketip yemek yememek,ekmeği tamamen kesmek, veya sırf daha az kalori almak için sadece bir besinden sürekli yemek,daha az kalori almak için ara öğünleri atlamak veya herkes bu diyeti yapıyor ben de yapmalıyım deyip uzman kontrolü almadan diyete başlamaktır. Bu yapılan yanlış diyet yaparken vücudumuza zarar vermemize yol açabilmektedir. Öncelikli olarak bireyin aldığı kaloriler verdiği kalorilerden daha az olmalıdır.Ve genel manada bilimsel araştırmalara dayanarak diyet yaparken günlük azaltılması gereken miktar beş yüz ile bin kalori arasında olduğunu söylemek mümkündür.Fakat bir çok bireyde bu bilgi teorikten öte geçemeye biliyor çünkü kişinin sağlık durumu, kullandığı ilaçlar,günlük beslenme düzeyi veya sevdiği, sevmediği besinler de bu kalori düzeyinin ne kadar eksiltilmesi gerektiğini belirleyen faktörlerdir.Eğer birey günlük egzersiz yapıyorsa,  diyette alması gereken kaloriyi çok fazla düşürmeyebilir. Fakat çok fazla egzersiz yapmaya fırsatı olmayan, spor yapmayan ve ofis türü yaşantı dediğimiz hareketsiz bir yaşantı süren bireylerde günlük harcadığı kalorinin beş yüz ile bin kalorinin altına inilmesi gerekir. Bunun yanında sadece kalori değil, besinlerden gelen karbon hidratlar ve proteinler de önemlidir.Sadece ekmeği keserek veya sadece eti keserek kaloriyi azaltma yoluna gitmeyi düşünmek doğru bir tutum değildir.Zayıflama diyetlerinde de kendi içerisinde bir denge olması gerekmektedir.Bu nedenle tek çeşit beslenme diyetleri düşük kalorili olsalar da uzun dönemde olumlu etki göstermeyecekleri oldukça açıktır.

Bu nedenle diyet yaparken öncelik olan sağlığımıza çok dikkat etmeli,kilo vermek için kalorili yiyeceklerden kaçınırken sağlığımızı tehlikeye atmamalıyız.Ve en önemlisi de sağlıklı bir diyet ve vücudumuz için düzenli bir kalori alıp verme dengesini sağlayabilmek için uzman tavsiyesi almalıyız.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts