E-Devlet Onaylı Sertifika Nedir, Ne İşe Yarar? 

E-Devlet Onaylı Sertifika Nedir, Ne İşe Yarar
E-Devlet Onaylı Sertifika Nedir, Ne İşe Yarar

E-Devlet Onaylı Sertifika Nedir, Ne İşe Yarar?  E-Devlet onaylı sertifika nedir? E-Devlet onaylı sertifikalar ne işe yarar? Bu makalemizde bu detaylara yer vereceğiz. Üniversite ve enstitülerin bireysel ve kurumsal eğitimleri sonucunda alınan sertifikalar, eğitim kurumlarının E-Devlet ile entegre çalışması ile E-Devlet sistemi üzerinden görüntülenebilir ve danışılabilir.

E-Devlet Onaylı Sertifika Nedir, Ne İşe Yarar?  Bu sertifikaların e-devlet üzerinden görüntülenmesi ya da alınması teyit teşkil etmez, sadece eğitim kurumlarının E-Devlet ile entegre çalıştığını gösterir. E-devlet bir yetkilendirme mekanizması değildir, sadece dijital görüntüler sağlar. E-devlet, sertifikalar için dijital bir görüntüleme alanı sunar. Eğitim kurumları tarafından verilen eğitimler sonunda alınan sertifikalar eğitim kurumları tarafından E-Devlet sistemine yüklenmektedir. Yüklenen bu sertifikalar, kişilerin e-devlet hesaplarında dijital olarak görüntülenmektedir. E-Devlet’te sertifikaların bulunması sertifikayı geçerli kılmaz çünkü e-devletin sertifikalar üzerinde yetkisi yoktur ve bir onay mekanizması asla değildir.

Sertifikalar E-Devlette Nerede Görülür?

Eğitim kurumları tarafından alınan sertifikalar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yaygın Eğitim Sertifikaları Danışma sayfasından Elektronik Devlet Sisteminde görüntülenebilir ve danışılabilir.

Sertifikaların elektronik devlet sisteminde sorgulanabilir olabilmesi için, sertifikanın alındığı kurumun elektronik devlet ile entegre çalışması gerekir. Sertifikayı veren eğitim kurumu (üniversite ve enstitüler) sisteme sertifika girişlerini gerçekleştirir.. E-Devlet ile entegre çalışmayan eğitim kurumlarının sertifikaları e-devlette görülmez ancak e-devlet bir sertifika onay mekanizması olmadığı için sorun teşkil etmez.

E-Devlet Onaylı Sertifikaların İşlevi Nedir?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi e-devlet onaylı sertifika bulunmamaktadır, e-devlet sertifikalar için sadece dijital görseller sağlamaktadır. E-Devlet belgesinde görüntülenen sertifikalar kişinin eğitim alanındaki uzmanlığını belgelemektedir. Bu sertifikalar E-Devlet üzerinden görüntülenebileceği gibi eğitim verenin web sitesinden sertifika talep edilebilir veya eğitimin alındığını belgelemek için fiziki sertifika alınabilir.

E-Devlet üzerinden gerekli sertifikaları alabilmek için kişinin öncelikle sertifikalı sürekli eğitim programlarına kayıt olması gerekmektedir. Tanınmış bir e-devlet sertifikası almak isteyen kişiler, eğitim sürecini başarıyla tamamladıktan ve gerekli sınavı geçtikten sonra sertifikalarını e-devlet sisteminde görüntüleyebilirler. Kişiler eğitim gördükleri alanda yeterliliklerini belgeleyebilirler.

E-Devlet Onaylı En Çok Tercih Edilen Sertifikalar

E-Devlet onaylı sertifika nedir? Sorumuzu cevapladıktan sonra. Bir diğer merak edilen kısmı da açıklayacağız. E-Devlet onaylı en çok tercih edilen sertifikalar hangileridir?

  • Danışma Görevlisi & Çağrı Merkezi Sertifika Programı
  • Hızlı Okuma Teknikleri Sertifika Programı
  • Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı
  • Tıbbi Sekreterlik ve Hasta Kabul Danışmanlığı Sertifika Programı
  • Hızlı Okuma Eğitmenliği Sertifika Programı
  • Etkili İletişim Teknikleri Sertifika Programı
  • Hafıza Teknikleri Sertifika Programı
  • Hasta Hakları ve Sağlık Hukuku Sertifika Programı
  • Beden Dili Sertifika Programı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts
Read More

Tiyatro Oyunculuğu

Bilindiği gibi son dönemlerin en gözde işleri arasında bulunan ve aslında bir hevesle başlanmış olan tiyatro oyunculuğu sizleri…