Eğitimin Kaliteli Olmasına Tesir Eden Nedenler

Eğitimin Kaliteli Olmasına Tesir Eden Nedenler
Eğitimin Kaliteli Olmasına Tesir Eden Nedenler

Eğitimin Kaliteli Olmasına Tesir Eden Nedenler Nelerdir? Dünyada hemen her şey hızlı bir yenilenme ve değişme dönemi geçirmektedir. Bu dönemde hem eğitime hem de kaliteye yeterli derecede yatırım yapan milletler ayakta durabilmekte ve bu sürece ayak uydurabilmektedir.

Eğitimin Kaliteli Olmasına Tesir Eden Nedenler Nelerdir? Bu dönem, özellikle hizmetin ve öğretimin kaliteli bir şekilde ortaya konarak farklılaştığı ve sürekli bir değişim gösteren tüketici tercihlerine yönelik durumun nasıl endekslene bileceği gibi değerlerin dikkatle araştırıldığı bir zaman dilimi olarak gösterilmektedir. İnsan kaynaklarının, eğitim yolu ile ve planlı bir şekilde geliştirilebilmesi, üretim ve hizmetin zaman içerisinde kaliteli bir şekilde kendiliğinden gelişmesi anlamı taşımaktadır.

Kaliteyi Yakalayacak Dinamizmde Bir Eğitim

Değişen ve gelişen dünyaya paralel olarak eğitim alanında gerçekleştirilecek reform sayesinde insanın kalitesinin sürekli bir şekilde güvence altına alınması da mümkün hale gelmektedir. Eğitim olmaksızın kaliteden, kalite olmaksızın da ne üretimden ne de hizmetten bahsedilebilmektedir. Zira birbiriyle ilintili ve bağlantılı olan bu konular, bir fark oluşturmak için de, beraber gelişmeleri gerekmektedir. Eğitim sistemimiz hala hizmet ve üretim noktasında kalitesi, ortaya koyacak herhangi bir dinamizmi yakalamış durumda gözükmemektedir.

Kalite ile beraber hem mükemmelliği hem de verimli olmayı arama anlayışı, bireylere okulda kazandırılması gereken bir değer olarak gösterilmesi gerekmektedir. Durum bu şekilde gerçekleşmediğini zaman, insanımızın dünyadaki kalite konusuna verdiği tepki ve değişim hızına ayak uydurması mümkün görülmemektedir. Teknoloji sayesinde küçük bir şehir görünümü veren dünya, birbiriyle sıkı bir etkileşim içerisine girebilmektedir. Bundan dolayı dünyadaki insanlar, kaliteli hizmet ve ürünleri kolaylıkla bulabilmekte ve alabilmektedir. Kalitesiz hizmet ve ürün ise ortada kalmaktadır. Kalitesiz imal edilmiş ürünlerin dünya piyasasından ve iyi eğitim görmemiş kalitesiz insan gücü ise iş piyasasından büyük bir süratle kovulmaya mahkûm durmaktadır.

Eğitim ve öğretim yolu ile kaliteye ulaşmak tek çare olarak gözükmektedir. Ülkelerin kalkınmışlık düzeyini ürettiği hizmet ve malın kalitesi belirlemektedir. Bundan dolayı eğitim sistemi kaliteli etkileşim gösteren ülkeler, diğerlerine fark atacaktır. Eğitim ve öğretim yolu ile insanlara hem kaliteli meslek hem iş hem de meslek ahlakı ile üretici ve araştırıcı ruh kazanmasının yanında, yeniliklere ayak uydurma gibi alışkanlıkları ve özellikleri kazandırmak gerekmektedir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts