Formasyon Nedir, Nasıl Alınır, Kimler Yapabilir?

Formasyon Nedir, Nasıl Alınır, Kimler Yapabilir?
Formasyon Nedir, Nasıl Alınır, Kimler Yapabilir?

Formasyon Nedir, Nasıl Alınır, Kimler Yapabilir? Örgün Formasyon Fakültesi mezunu olmayan kişilerin öğretmen olmasını sağlayan bir belgedir.

Formasyon Nedir, Nasıl Alınır, Kimler Yapabilir? Pedagojik Formasyon, akademik tanımları öğrenmeye açık insanların anlayabileceği bir dilde farklı şekillerde açıklamak amacıyla gerçekleştirilen biçimlendirici bir Formasyon türüdür. Üniversitelerin fen ve edebiyat fakültelerinde herhangi bir bölümden Formasyon aldıktan sonra o bölümden mezun olan öğrencilerin ders verebilmesi için tasarlanmıştır.

Formasyon Nasıl Alınır?

Formasyon alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen pedagojik Formasyon alabilecek bölümlerden birinde öğrenim görmek veya okumuş olmak birincil koşuldur! Daha ne; Staj Formasyonu alabilmek için devam ettiğiniz bölümle ilgili en az 2 yarıyılı tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Çift anadal yapıyorsanız pedagojik formasyona uygun lisans programlarından birini seçmelisiniz. Ayrıca, programa kabul edilmeniz için kolejler tarafından belirlenen ücret ve kriterlerin (GPA, kolej giriş puanı gibi) yeterli olması gerekir.

Formasyonu Kimler Yapabilir?

Formasyon için öncelikle Milli Formasyon Bakanlığı tarafından belirlenen pedagojik Formasyon alabilecek bölümlerden herhangi birini okumuş veya okuyor olmanız gerekmektedir. Halen okuyorsanız, bu bölümde en az 2 yarıyılı tamamlamış olmanız gerekir. Milli Formasyon Bakanlığı’nın Formasyon çalışmalarını yürütebilecek bir bölümde Formasyon görüp görmediğinizi kontrol edebilirsiniz. Lisans mezunu iseniz mezuniyet ortalamanızın en az 2,5/4 olması gerekmektedir. Bu Formasyon için ayrıca YÖK tarafından belirlenen üniversitelerden birinde formasyon almanız gerekmektedir. Listeler her yıl YÖK tarafından belirlenen bu üniversitelere gönderilir. Bu listelerde hangi departmandan kaç kişinin alınacağı yazılır.

Formasyon Ne Kadar Sürer?

Bu süre öğrencilerin formasyon düzeyine göre değişmektedir. Lisans öğrencileri için iki yarıyıl öğrencileri için dört yarıyıl ve küçükler ve son sınıflar için iki yarıyıl.

Formasyon Ücretleri Ne Kadar?

Formasyon için ödenen ücretler bir üniversiteden diğerine değişmektedir. Çoğu üniversitede bu fiyat 2000 TL civarında belirlenir.

Formasyon Ne Kadar Sürer?

Formasyon süresi kişinin Formasyon düzeyine göre değişmektedir. Bu süre, lisans öğrencileri için iki yarıyıl, dördüncü ve üçüncü sınıf öğrencileri için iki yarıyıl, ikinci sınıf öğrencileri için dört yarıyıl, birinci sınıf öğrencileri için altı yarıyıl olarak belirlenir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts