Geleneksel Moda Hakkında Merak Edilenler!

Geleneksel Moda Hakkında Merak Edilenler!
Geleneksel Moda Hakkında Merak Edilenler!

Geleneksel Moda Hakkında Merak Edilenler! Moda belirli zaman aralıklarında değişim ve yenilikçi oluşumlar için kullanılmaktadır. Moda kıyafet, ayakkabı, kozmetik ve aksesuarlar ev yaşantısı gibi alanlarda karşımıza çıkmaktadır.

Geleneksel Moda Hakkında Merak Edilenler! Bugünkü yaşantımızda bakıldığında her insanın bakış açısına girmiş olan bu kavram ne yazık ki herkes tarafından kabul görmektedir. Modanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Örneğin bugün moda olan bir şey yarın olmayabilir. Geleneksel moda anlayışında ülkelerin coğrafi konumu, fiziki yapısı, iklimi teknolojisi ve siyaseti etkili olmaktadır.

Geleneksel Moda

Bir ülkenin kültürünü yansıtan olgular o ülkeye ışık tutmaktadır. Osmanlı da giyilen kıyafetler o tarihi yaşatarak döneminin kültürünü yansıtmaktadır. Osmanlı döneminde şalvar, bürümcük gömlek, entari, gömlek ve kaftan, özellikle sarayda kürkler kullanılmaktadır. Osmanlı sultanları değerli taşlarla işlenmiş, kürklü mavi ve kırmızı kaftan giyerek zarafetlerini göstermektedir. Saray mimarisi ise desenlerini yansıtan motifler ve figürler ile geçmişten günümüze kadar karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’nin insanları sıcak ve samimi davranışları ile yeme-içme kıyafet kültürünü yansıtırken gelenek ve göreneklerine bağlılıkları ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda şalvar ve fistan, yazma ve çitler kullanılırken ayakkabı olarak siyah deri lastikler kullanılmaktadır. Şanlıurfa ve Adana gibi illerde ise erkekler tarafından siyah kumaş şalvarlar göze gelmektedir. Ege Bölgesi’nde Efelerin giydiği fes, işlemeli cepken şalvar, kuşak, silahlık, desenli yün çorap ve siyah çizmeler kıyafeti oluşturmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin geleneksel kıyafetleri ise kadınlarda kapalı adı verilen erkeklerde ise potur ve zipka giyilmektedir. Bu bölgede keten ve pamuklu ürünler tercih edilmektedir. Karadeniz yöresinde en çok çarık, siyah lastik, peştemal, entari, mes ve önemli aksesuarlardan olan keşan kullanılmaktadır. Yoğun yağış alan yörede evler genellikle tahta ve ahşaptan oluşmaktadır. Dünya geneline bakıldığında geleneksel moda anlayışı kıyafetler ve ev yaşantısına girmektedir. Örneğin Japon kimonosu, Hindistan ve Pakistan sarisi, Peru’nun kat kat etekleri, İskoçya kilti başlıca olmaktadır.

Geleneksel Japon kültür modasında Kimono bekar kadınlar tarafından giyilmektedir. Birbirine geçirilen kumaşların bel kısmında olunan obi adındaki kuşakla bağlanarak, canlı renklerin ön plana çıktığı 500 metre genişliğinde olan şık ve süslü bir kıyafettir. Hindistan ve Pakistan sarisi saf ipek kumaştan ve dikilmemiş olması gerekmektedir. Üzerindeki desenler ve işlemeler saray ve tapınaklardan ilham alınarak dokunmaktadır.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts