Günlük Şeker Tüketimini Azaltmanın Yolları Nedir?

Günlük Şeker Tüketimini Azaltmanın Yolları Nedir?
Günlük Şeker Tüketimini Azaltmanın Yolları Nedir?

Günlük Şeker Tüketimini Azaltmanın Yolları Nedir? Gıdalar yaşamımızı sürdürmek için gerekli besin kaynakları olsa da ölçülü tüketim önemlidir. Bizde yazımızda günlük şeker tüketimini azaltmanın yolları nedir bakalım.

Günlük şeker tüketimini azaltmanın yolları nedir? Birçok insanın cevabını aradığı sorulardan biridir. Günlük yaşamın vazgeçilmezi olan şeker birçok yiyecek ve içeceğin içerisinde yer alır. Şeker vücut için gerekli olsa da fazla tüketimi zararlı sonuçlara yol açabilir. Hayatın her alanında yer alan şekerli gıdaları ölçülü tüketmek sağlık açısından yararlı olacaktır. Bizde yazımızda günlük şeker tüketimini azaltmanın yolları nedir ele alalım.

Günlük Şeker Tüketimi

Şeker denilince akla ilk gelen çay şekeri olsa da şeker birçok gıdanın içeriğinde yer alır. Hazır paketli gıdalar, işlenmiş ürünlerde oldukça fazla olan ve yaşamımızda yer etmiş şekerli ürünlerin fazla tüketimi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Ortalama bir yetişkin insanın günde en fazla 50 gr şeker tüketmesi gerekir. Şekerin zararları bilinse de şeker azaltma çoğu zaman mümkün olmuyor. O zaman bizde yazımızın devamında günlük şeker tüketimini azaltmanın yolları nelerdir bunları maddeler halinde sıralayalım.

Günlük Şeker Tüketimini Azaltmanın Yolları

  • Şekeri azaltmanın yollarının en başında şeker ve şekerli gıdaların birden değil yavaş yavaş bırakılması daha rahat bir süreç geçirmenizi sağlar.
  • Günün ilk öğünü olan kahvaltıda şekerli gıdalar ve kahvaltılık gevrekler yerine protein ağırlıklı besinler tercih edilmelidir. Bu yöntem daha uzun tok kalmanızı sağlar. Güne şekerli yiyeceklerle başlanması geri kalan öğünlerde de bu şekilde devam edilmesine neden olur.
  • Gazlı ve şekerli içecekler yerine evde hazırlayacağınız limonata, şeker ilavesiz komposto gibi içecekler tercih edilmelidir.
  • Çayın yanına hazırlayacağınız atıştırmalıklarda pekmez, bal gibi doğal içerikli tatlandırıcılar kullanmak yararınıza olacaktır.
  • Ani şeker düşüşlerinde şekerli hazır yiyecekler yerine meyve tüketilebilir. Meyvelerin içeriğindeki şeker ihtiyacınızı karşılayacaktır.
  • Duygusal açlık olarak da nitelenen yeme isteği bazen atıştırmalıklara yöneltebiliyor. Sağlıksız atıştırmalıklar yerine kayısı, incir, elma gibi meyvelerin kurusu tüketilmesi daha faydalıdır. Ayrıca kan şekerinizi düzenleyerek başka yiyeceklere yönelmenizi engeller.
  • Şekeri azaltmanın faydaları yukarıdaki verilen yolları deneyerek zaman içinde görülecektir.
Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts
Read More

Dukan Diyeti

Çok düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli olan Dukan diyeti Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan tarafından yazılmıştır. Dukan…