HAMİLE PSİKOLOJİSİNE GENEL BAKIŞ

HAMİLE PSİKOLOJİSİNE GENEL BAKIŞ

Hamilelik, bir bayanın hem biyolojik ve fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak çok önemli değişimler içerisine girdiği küçümsenmeyecek bir süreçtir.Hamilelikte, bayanların biyolojik ve fizyolojik değişimleri hem muayene olduğu sağlık personeli hem de yakın çevresi tarafından yakından takip edilse de maalesef bayanın hamilelik döneminde geçirmiş olduğu psikolojik değişimlere aynı özen gösterilmemektedir. Bayanın hamilelikte geçirmiş olduğu ruhsal değişim konusuna herhangi bir ruhsal bozukluk belirtisi ortaya çıkmadıkça eğilim gösterilmemesi büyük bir hatadır. Bu hususta hem hamile bayanın yakın çevresinde bulunan insanların yeterince bilgiye sahip olmaması hem de hamile bayan ile ilgilenen sağlık personelinin yeterince eğitimli olmaması önemli rol oynamaktadır.

Hamilelik

            Hamilelik süresince hamile bayanın geçirebileceği psikolojik rahatsızlıklar ve belirtileri hususunda, hamile bayanın yakın çevresine halk eğitim merkezleri tarafından belirli eğitimlerin verilmesi, ayrıca hamile bayan ile ilgilenen sağlık personelinin bu konu hakkında ciddi bir eğitimden geçmiş olması bu konuda farkındalığı artıracaktır. Hamile bayanlarında bu süreçte geçirebilecekleri ruhsal değişimler hakkında bilgilendirilmesi bu hususta büyük fayda sağlayacaktır.  Böylelikle hamile bayanların hem hamileliğe ilişkin korku ve kaygıları azaltılmış olur hem de hamile bayana geçirmiş olduğu gebeliğe pozitif bir bakış açısı kazandırılır.

gebelikte biyolojik ve fizyolojik değişimler

 

            Hamile bayana bu hususta yapılacak bilgilendirmelerin bir uzman tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir.

Sonuç olarak gebelikte biyolojik ve fizyolojik değişimler kadar ruhsal değişimlerinde önemli olduğu hiçbir zaman hatırdan çıkarılmamalıdır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts