Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Günümüzde öğrenciler iyi bir eğitim almak istiyor. Üstelik sadece eğitim almak değil çok iyi derecede yabancı dil konuşmak, spordan tutun sanata kadar çok yönlü eğitilmek istiyor.

Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Bazı öğrenciler eğitimlerini kolejde alıyor fakat günümüzde özellikle büyükşehirlerde birçok kolej bulunuyor. Bu kolejlerin arasından en doğrusunu seçmek gerekiyor. Peki iyi bir kolej seçmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kolejin Geçmişini Araştırın

Kolejin tecrübe ve kalıcı olması açısından kolejin geçmişini de bilmeniz gerekmektedir. Çünkü yeni açılan kolejlerde kalıcılık olmayabilir ya da eğitim sistemi tam oturmamış olabilir. Çocuğunuzun ilköğretimden lise öğretiminin sonuna kadar aynı kurumda öğrenimine devam etmesi önemlidir.

Eğitim Önemlidir

Kolej seçerken mutlaka kolejin verdiği eğitimleri ve eğitim kadrosu olan öğretmenleri öğrenmelisiniz. Kolejde temel derslerin yanında hangi yabancı diller öğretiliyor? Uluslararası alanda kullanılan tekniklerle öğrencilere yabancı dil öğretiliyor mu? Ayrıca kolejde çocuğun yaratıcılığını arttırmak ve spora yönlendirmek için eğitimin yanında tiyatro, ne gibi ek dersler yapılıyor. Bunlara önem vermelisiniz. Sonuçta siz koleje bir ücret ödeyeceksiniz. Bu nedenle ücretinizin karşılığını iyi bir eğitimle almanız gerekmektedir.

Kolejin İletişimi Nasıl

Kolejde mutlaka çocuklarınızla ve sizle iletişime geçebilecek bir rehber hocası olmalıdır. Gerektiğinde çocuğunuza ders çalışma programı hazırlayabilecek ya da size çocuğunuzla ilgili bilgi verebilecek için rehber öğretmeni olmalıdır. Ayrıca kolejde düzenli şekilde veli toplantısı da yapılması gerekmektedir

Kolejdeki Ulaşımına ve Yemek Listesine Bakın

Kolejler genellikle tüm gündür ve kolejlerde öğle yemekleri verilir. Bu nedenle kolejleri araştırırken yemek listesine de bakmanızda fayda vardır. Çünkü işini ciddiye alan bir kolej öğrencisine beslenme uzmanlarına danışarak bir yemek listesi oluşturur. Ayrıca eğer kolej evinizden uzaksa mutlaka servisi olmalıdır.

Kolejin Fiziki Özellikleri Nelerdir

Kolejin eğitim kadrosuna ve ders programına baktıktan sonra kolejin nasıl bir yerde olduğuna da dikkat etmelisiniz. Kolejin geniş bir bahçesi var mı? Kolejde yeterince futbol basketbol gibi spor alanları var mı? Hatta bazı kolejlerde yüzme havuzları bile bulunmaktadır Bunlara da dikkat etmelisiniz.

Sözleşme

Koleji gezdiniz, eğitim sistemini kolejin fiziki özelliklerini yani bahçesini spor alanlarını beğendiniz ve artık sıra çocuğunuzu koleje yazdırmaya geldi. Burada en dikkat etmeniz gereken kolejle yapılan sözleşmelerdir. Çünkü bazı kolejlerde yemek ve servis kolej ücretlerine dahildir. Bazılarında bunlar için ek ücret alınır. Gene bazı kolejlerde etüt dersleri kolej ücretine dahildir. Bazı kolejlerde ise etüt dersler içinde ücret alınabilir. Bu nedenle sözleşmeyi iyi okuyup ona göre imza atmanız da fayda vardır.

 

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts