Vajinismus Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nedir?

Vajinismus Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nedir?
Vajinismus Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nedir?

Vajinismus Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nedir? Vajinusmus, seks yapma korkusu olarak bilinir. Peki, tam olarak nedenleri nedir ve nasıl çözümlenir? İşte tüm detaylar yazımızda..

Vajinismus Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nedir? Vajinusmus seks yapma korkusu olduğundan, kişinin bu durumu çözümlemesinde eşinin de yardımcı olması gerekir. Ancak bunun dışında, kişinin tedavi destek alması önemli olacak. Bakıldığında seksten çekinme olarak ifade edilen bu durum, cinsel birleşmenin olmaması da demek. Bunun için direkt olarak çözümünün olması için psikolojik anlamda bir desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Vajinismus Neden Olur?

Herkeste farklı şekilde ortaya çıkabilecek olan bu durum, psikolojik kaynaklı olabilir. Vajinusmus nedenleri arasında pek çok neden sayılabilir. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, direkt olarak neden olabilecek durumları geniş bir yelpaze ile ele almış olacaksınız.

  • Fizikse travma
  • Cinsel taciz
  • Taciz – tecavüz gibi bir duruma tanık olmak
  • Kontrolü kaybetme korkusu
  • Aile içi şiddet
  • Eşler arası güven kaybı
  • Cinsel yetersizlik issi
  • Genel anksiyete
  • İlk deneyimin olumsuz olması
  • Doğum ya da jinekolojik öykü

Gibi durumlar direkt olarak buna neden olur. Bunun için de mutlaka profesyonel destek almak gerekir. Yaşanan durumun çözümünün sağlanması açısından ilk olarak nedeninin bilinmesi önemlidir. O neden üzerinden bir çözüm üretmek son derece önemli olacaktır. Çözümü için sunulacak olan tıbbi psikolojik çözümler doktor tarafından önerilmelidir.

Vajinismus Belirtileri

Direkt olarak kadın ilişkiyi reddeder. Bu durumda da penisin vajinaya giriş kısmında duyulan aşırı ağrıdan söz eder. yaşanan ağrı gerçek olabilir.  Ancak psikolojik vajinimus da penis dışında vajinaya müdahale edildiğinde herhangi bir ağrı olmaz. Bunun kontrolünün sağlanması direkt olarak bu alanda uzman olan doktor tarafından gerçekleşecektir. Çözümün olması durumunda, direkt olarak belirtiler üzerinden yola çıkacak doktor çözümünü sağlayacaktır.

Vajinismus Tedavisi

Cinse tedavi, yaşanan bu sorunda en etkili çözümdür. Psikolojik olarak bu sorunun yaşanması da bu şekilde çözümlenir. Yaşanan sorunun neden kaynaklandığı çok daha doğru bir şekilde tespit edilir. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, çözümü için hemen vajinimus tedavi yöntemleri arasında olan cinsel terapi yöntemini deneyebilirsiniz. Çok daha hızlı bir şekilde çözüm sağlanıyor olacak.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts