Astroloji ve Burç Yorumcularının Kehanet Açmazı!

Astroloji ve Burç Yorumcularının Kehanet Açmazı!
Astroloji ve Burç Yorumcularının Kehanet Açmazı!

Astroloji ve Burç Yorumcularının Kehanet Açmazı! Kehanet, gelecekle alakalı olacak ya da olması muhtemel insan fiilleri ve olayları hakkında bilgi vermek anlamı taşımaktadır. İnsan yaşamının en temel özelliği, bilinmezlik içermesidir.

Astroloji ve Burç Yorumcularının Kehanet Açmazı! Kader olarak adlandırılan bu yapı, insanın yaşayacağı şeylerin dünya yaşamındaki canlılarca bilinmesinin imkansız olduğunu gösteren bir kavram olarak ifade edilmektedir. Kader konusunda farklı yaklaşım gösteren ve kehanet gibi bir eylemde bulunan insanlar karşısında hem Kuran hem de sünnet, durumu değerlendirmektedir.

Astroloji Burçların Kehanet İlintisi

Astroloji ve burçlar ile doğrudan ilintili ve bunlarla bağlı olan diğer konular arasında kehanet te yer almaktadır. Burçlar üstünden yorum yapan astrologlar, gök cisimlerinin hem hareketleri hem de konumları itibarı ile bu durumdan faydalanarak insanlara bir yanda geçmişten diğer yanda da gelecekten bir takım haberler vermektedir. Haber verdikleri esnada çıkarımlarının temel kaynağını da, burçlar oluşturmaktadır. Burçları ön plana alarak, kehanette bulunmaktadırlar.

Gelecekten haber konusu net bir şekilde hem Kuranı Kerim ayetlerinde hem de Hz. Muhammedin hadislerinde kesin bir dil ile ifadelendirilmiş hükümler içermektedir. Gelecek kelimesi, İslam literatürü içerisinde gaybi bir konu olarak ifade edilmektedir. Gayp olarak nitelenen ve geleceğe dair tüm konu ve bilgiler, Allah’ın tasarrufunda bulunmaktadır. Geleceğin bilgisi Allah’ın dışında, sadece onun bildirmesi ile biline bileceği hükmü de bulunmaktadır. Sınırlı olan bu bilme durumuna ya mucize ya da keramet gibi isimler yakıştırılmaktadır.

Çözümsüzlüğün Psikolojisi

Kehanet kavramının ve mahiyetinin hakiki dünya gerçeği ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Dinin de şiddetle yasakladığı bir tavır olarak kayıtlara geçmektedir. Hadisler, bu konuya net bir şekilde temas etmektedir. Arraf olarak tarif edilen kahinlerin, gelecekten haber vermesini onaylayanların, ona indirilen Kuranı inkar edeceği hadiste net bir dille ifade edilmektedir. Hadislerin ifade ettiği örnekler, insanların büyük oranda içinde bulundukları psikolojik durumları ile alakalı olduğunu göstermektedir.

Sorunlarının üstesinden gelmeyi beceremeyen insanlar, dış etkilerin hedefi haline dönüşebilmektedir. İhtimal dahilinde olan seçenekler arasında bir türlü karar veremeyen kişilerin, kafalarının karışık olmasından istifade eden kahinlerin, laf oyunları ile etkilemesine maruz kalmaktadır. Peş peşe saydırılan yalan ifadelerden bir ya da bir kaçının durumunu ifade ettiğini düşünen kararsız yapılar, kahinin söylediklerine kana bilmektedirler.

Sıkıntılı durumun temel çözümü, aklı kullanarak yapılan muhakeme gücünde aranmalıdır. Konunun uzmanları ile istişare edilmesi gibi İslami bir yöntemi tercih ederek sorunlar çözülebilmektedir. Hem kuran hem de sünnet, zeki olmayı ve feraseti elden bırakmamayı öğütlemektedir. Fikir alış verişini önemsemesi ve şartlar ve imkanları değerlendirme konusunda öğüt vermesi, çözüm yolunu da gösterdiği anlamı taşımaktadır. Arraf ya da kahin veya medyum, İslam’a göre gelecekten haber veremezler.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts