Atom Bombasından Sekiz Yüz Kat Daha Güçlü Asteroit!

Atom Bombasından Sekiz Yüz Kat Daha Güçlü Asteroit!
Atom Bombasından Sekiz Yüz Kat Daha Güçlü Asteroit!

Atom Bombasından Sekiz Yüz Kat Daha Güçlü Asteroit! NASA, uzayda yer alan ve atom bombasından sekiz yüz kat daha güçlü yapıda bir asteroidin dünyaya doğru yaklaşmakta olduğu bilgisini vermektedir.

Atom Bombasından Sekiz Yüz Kat Daha Güçlü Asteroit! NASA tarafından verilen bilgiye göre, dev boyutlarda bir asteroid, gelecek ayın sonunda dünyaya yaklaşacak olduğu ifade edilmektedir. Bilim insanları tarafından 2018 AH olarak isimlendirilen bu gök cismi, olası dünyaya çarpması halinde, gezegenin büyük bir kesiminde hem maddi hem de insani yıkımın yaşanacağı konusunda NASA insanları uyarmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Uzay ve Havacılık dairesi olarak bilinen NASA bünyesinde, asteroid izleyicisi bölümü tarafından bir açıklama gerçekleştirilmektedir. Washington Anıtı büyüklüğünde olduğu söylenen devasa bir göktaşı, aralık ayı sonuna doğru harekete başladığı ifade edilmektedir. Şayet bu asteroid dünya ile çarpışma yaşar ise atom bombası gücünden daha büyük bir tahribata neden olacağının altı çizilmektedir. Asteroid ile dünyanın çarpışmasına dair tarihin belli olduğu da açıklamalarda görülmektedir.

Astroid İle Dünyanın Çarpışması

The Jerusalem post tarafından bildirilen habere göre, 2018 AH olarak adlandırılan asteroid, takriben yüz doksan metre genişliğinde bulunduğu tahmin edilmektedir. Daha önce dünyaya, ay ile olan mesafenin dörtte üçü kadar olan iki yüz doksan altı bin yedi yüz elli sekiz kilometrelik bir mesafe ile 2018 senesinde 2018 AH adlı asteroidin yakınlaşarak uçtuğu gözlemlenmektedir. Loş bir özellik içermesi sebebiyle bilim insanları tarafından fark edilmeyen asteroid, bundan dolayı geldiği görülmemiştir.

O tarihten beri bu denli büyüklükte hiçbir asteroid, dünya adlı gezegene bu denli yaklaşmıştır. Şayet bu astroid dünyaya çarpar ise yaşanacakları bilim insanları büyük bir yıkım olarak tabir etmektedir. Zira asteroid çarpması dünyada daha öncesinde yaşanmış bir tecrübe olarak bilinmektedir. 2018 AH astroidinin dünyaya çarpmasında net olarak nelerin yaşanacağı tahmin ve ifade edilememektedir. Geçmişte yaşanan tunguska olayı, hatıralarda hala canlı olarak tutulmaktadır.

2013 senesinde bir asteroid Rusya Devleti sınırlarına ulaşmıştır. On yedi metre genişliğine sahip bu astroid, küçük boyutlu olarak atmosfere girdiği esnada parçalandı. Ama 2018 AH büyüklüğünde herhangi bir asteroidin dünyaya çarpması, 1908 senesinde görülmektedir. Rusya içerisindeki Podkamennaya Tunguska adlı nehrin üstünde gerçekleşen göktaşı çarpması, tarihe Tonguska olayı şeklinde kaydedilmektedir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts