Backlink nedir ?

Backlink nedir ?

 

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesine vermiş olduğu, anasayfasında veya başka bir sayfasında bannerinin veya yazı linkinin bulunması durumunda Pagerank değerinin yükselmesi için önemli olan bir link sistemidir.

Bir web sitesi sıradan bir başka siteye eklendiği zaman Google veya Yandex gibi arama motorlarında “link:www.siteisim.com” tarzında aratıldı zaman çıkan siteler, o aranan web sitesine backlink vermiş sayılır. Web site ile hakkındaki linkler PageRank yükselişine katkıda sağlar, fakat Facebook gibi kaliteli PR değerine sahip web siteleri Pagerank değerlerini korumak için site dışına bağlantılarda nofollow etiketini kullanırlar. Bu linkler arama motorları tarafından görünmez, yani backlink olarak dikkate alınmaz. Google bazı durumlar için nofollow etiketi kullanımını önemle tavsiye eder.

Arama motorlarının ilk mantığı, bir web sitesi başka bir web sitesine link veriyorsa demek ki bu site iyi bir web sitesidir, kötü olan bir web sitesine hiç bir site link vermez. Backlink sitenin PageRank’ının artmasında en etkili çalışmadır. Ancak PageRank’ı yüksek olan sitelerden link almak daha fazla yararlıdır. Örnek olarak PageRank’ı 0 olan sitelerden 50 linkiniz olacağına Pr 6 olan siteden 2 link almak daha faydalıdır. Başka siteden backlink almanın yararları olduğu gibi bazı sitelere backlink vermenin zararları da vardır. Web sitemizdeki link çıkışı ne kadar az ise SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu açısından o kadar yararlır. Ayrıca warez ve yasal olmayan sitelere backlink verirseniz arama motorları o siteler sizin sayenizde artış gösterdiği için sizi de cezasız bırakmayacaktır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts