Bebeğinizin Emzik Ve Biberonunu Şekere Batırmayın!

Bebeğinizin Emzik Ve Biberonunu Şekere Batırmayın!
Bebeğinizin Emzik Ve Biberonunu Şekere Batırmayın!

Bebeğinizin Emzik Ve Biberonunu Şekere Batırmayın! Bebeklere çok küçükken tuz ve şeker verilmemesi gerekir. Belki çok az miktarda tuz eklenebilir diyen bir görüş de vardır. Ama bebeklerin emzik ve biberonlarının şekere batırılmaması gerekir. Bu hatayı maalesef yapan büyükler çoktur. Biraz da eskiden gelen bir kültür olabilir. Özellikle yaşı büyük olan babaanne veya anneannelerde daha çok görülebilir. Ama yanlış bir davranıştır. Hatta bunu onlara söyleyip uyarmaya çalışınca da yanlış anlaşılabilirsiniz. Çünkü onlar daha yaşlı ve daha tecrübeli oldukları için, yaptıklarının daha doğru olduğunu düşünürler.

Bebeğinizin Emzik Ve Biberonunu Şekere Batırmayın! Çok küçükken vücut çok daha hassas yapıdadır. Ayrıca bebeğe verilen şeker de ileri yaşlarda diyabet riskini artırabilir. Bunu da düşünerek hareket etmekte fayda vardır.

Emzik Almayan Bir Bebeğiniz Varsa?

Bırakın bebeğiniz emzik almazsa almasın. Emzik çok da faydalı bir şey değildir zaten. Evet, bazen bazı bebekleri uyutmada filan işe yarayabilir. Ama dişleri çıktığında belki diş yapısına da olumsuz etkisi olabileceğinden emziğe alışmaması bu yönden de daha iyi. Ama özellikle sütten kesme zamanlarında da yine kurtarıcı rol oynayabileceği de diğer bir gerçektir.

Ayrıca bebeğiniz emziğe alıştığında bir de çok bağlandıysa eğer, bir de onu bıraktırma süreci ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Ne Zaman Şekerli Gıda Verilmeli?

Bebeklere şekerli gıda, mümkün olduğunca geç verilse daha iyi olur. Bebekleri ek gıdaya geçirdiğimiz zaman verilen sebze ve meyvelere de tuz ve şeker ilave etmememiz gerekir. En iyisi en doğal haliyle vermektir. Kattığımız şeyler onların doğallığını bozacaktır.

Ama emziği şekere batırmak masum bir davranış gibi görünüp de, sırf çocuk emziği alsın diye böyle yapılması yanlıştır. Bebek şekerli bir tat ağzına geldiği zaman illaki emziği alıp gayretli bir şekilde emmeye başlayacaktır evet fakat taviz de tavizi doğurur. Bu durum unutulmamalıdır. Bugün emzik şekere batırılır, yarın biberon derken bebek büyüdükçe iyice şeker düşkünü bir kişi hâline gelebilir. Şeker ise bebeğin gelişimine katkısı olan bir şey değildir. Bebeğin gelişimine katkı sağlayacak besinler vermek çok daha doğru bir adım olacaktır.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts