Çocukların Odaklanma Yeteneği Nasıl Geliştirilebilir?

Çocukların Odaklanma Yeteneği Nasıl Geliştirilebilir?
Çocukların Odaklanma Yeteneği Nasıl Geliştirilebilir?

Çocukların Odaklanma Yeteneği Nasıl Geliştirilebilir? Odaklanma kısacası dikkat toplama anlamına gelmektedir. Çocuklarda ise dikkat dağınıklığı ve odaklanamama sorunu sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Çocukların Odaklanma Yeteneği Nasıl Geliştirilebilir? Odaklanma bir düşüncenin duyguyla birlikte bir yerde toplanması anlamına gelirken odaklanmanın tam tersi ise dikkat dağınıklığı olarak ifade edilebilir. Karmaşa ile beraber basitliğin ortadan kalkması ise dikkat dağınıklığını ortaya çıkarır. Ortamın anlık değişen dinamikleri karmaşanın sebebi olarak görülür. Bu karmaşa bir konudan çıkıp diğerine geçme işlemini anlık zorlaştırır. Ama dikkat dağınıklığı olmadığında odaklanma gerçekleşir ve birçok alanda iyi etkilenme yaşanır. Odaklanma ve dikkat dağınıklığı konuları en çok akademik alanda önem arz eder. Çocuklarda dikkat dağınıklığını önlemek ve odaklanma becerisini geliştirmek için yapılabilecekler şunlardır;

Kahvaltıyı Unutmayalım

Günün ilk öğünü olan kahvaltı çok önemlidir. Sağlıklı bir zekâ ve fiziksel gelişim için kahvaltı atlanmamalıdır. Okula gidecek olan çocuk kahvaltıyı atlamadan okula giderse daha iyi odaklanacaktır. Dikkat dağınıklığı olan çocuklar hiçbir öğününü atlamadan yemelidir.

Beraber Oynanmalı

Beyin jimnastiği, bulmaca, zekâ oyunları, yapboz gibi rutin aktiviteler yapmak odaklanmayı arttırır. Ders dışındaki zamanlarda eğlenceli geçen bu vakitler konsantrasyon için çok faydalıdır.

Sosyal Ortam

Çocukların arkadaşlarıyla birlikte geçirdiği keyifli vakitler odaklanma problemini önlemeye yardımcıdır. Uzman kişiler sosyal hayatı hareketli çocuklar da dikkat dağınıklığının daha az görüldüğünü söylemektedirler.

Uyku Düzeni Oturtun

Çocukların uyku düzeninin olması odaklanma konusunda etkili bir faktördür. Uykusunu kaliteli almamış çocuklarda dikkat eksikliği daha çok meydana gelir. Düzenli uyuyan bir kişi zihinsel olarak daha dinlenmiş bir bireydir. Bu yüzden çocuk için iyi bir uyku düzeni oturtmalı ve asla dışına çıkılmamalıdır. Uyku vakti yaklaşırken de onun ilgisini çekecek her şeyi ondan uzak tutmak gerekir.

Beraber Çalışma Planı Hazırlamak

Çocuklar ailesiyle birlikte hazırladıkları planlara bir söz misali sahip çıkarak yerine getirmek isterler. Ancak plan hazırlarken de ders çalışırken de çocuğu dersten korkutacak şeyler söylemekten kaçınılmalıdır. Aksi takdirde dersten korkan çocuk kendine ders konusunda güvenmez ve başarısız olabilir. Çocuğun çalışacağı ortamlarda sesten kaçınmak ve dikkatini eksikliği oluşturmamak gerekir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts