Çocuklara Beslenme Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Çocuklara Beslenme Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları
Çocuklara Beslenme Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Çocuklara Beslenme Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları Nelerdir? İştahsız çocuk şikayeti ülkemizde hemen hemen her annenin şikayeti haline gelmiştir. Bu gibi durumlara çözüm arayan çok fazla anne olduğunu biliyoruz. Ancak bu durumlar, bizeler bir şeyleri yanlış yaptığımızı da gösteriyor olabilir mi? Bunun için sizlere yardımcı olmak adına neleri doğru yaptığımız ya da yanlış yaptığımız ile ilgili bir içerik hazırladık.

Çocuklara Beslenme Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları Nelerdir? Güvenilir şekilde bu süreçte bir rehbere ihtiyacınız olabilir. Çocuklarınıza beslenme alışkanlığı kazandırmak adına neleri doğru yapmalısınız ya da neleri yanlış yapıyorsunuz, gelin bunlara birlikte bakalım.

Çocuklarda İştah Nasıl Kazanılır

Beslenme alışkanlığı bir anda kazanılacak bir davranış değildir. Bu nedenle sizler de çocuklarınızı tanıyarak yemek ile bir bap kurmasını sağlamalısınız. Bu bağ bebeklikten ileri gelmektedir. Yapılan araştırmaların birçoğu sürekli olarak annesi tarafından beslenen bebek ve çocuklarda ileriki dönemlerde iştahsız olma durumunun ortaya çıktığını bize gösteriyor. Çünkü çocuğun ağzına sürekli yemek veren bir anne, ileride çocuğun bu yemeği reddetmesine zemin hazırlıyor. Bunun için çocuğun kendi beceri ve kabiliyetlerini geliştirmeliyiz. Meraklarını beslemeye açık olmalıyız. Bebeklik döneminde eli ile yemesine izin vermek, kaşık ile yerken dökmesine göz yummak, çocuğun el becerilerini de geliştirecektir.

Yine çocuklara hızlı yemeleri için uyarıda bulunulmaması gerekir. Dengeli beslenmeleri için çalışılmalıdır. Ama onların da beslenme tat, damak tadı, seçim gibi haklarına da saygı da duyulmalıdır.

Çocuklara Beslenme Alışkanlığı Kazandırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beslenmelerin tüm sorumluluğu ailelerin değildir. Çocuğa da beslenmesi için sorumluluk verilmesi gerekir. Öğünlerin zamanında yenmesi ve düzenlenmesi arada atıştırmalıklara izin verilmemesi önemlidir. Yemek öncesi, yemek sonrasında çocuğun abur cubur yemesinin engellenmesi doğru beslenme için faydalıdır. Eğer bunlar yapılmazsa çocukla anne ve baba arasında yemek yeme ilişkisi yanlış gider. Bu ilişki evin diğer alanlarına da yansır.

Çocuklara yemek yedikleri için ödül vermek yemedikleri için ise ceza vermek de yanlış bir davranıştır. Baştan itibaren doğru beslenmeyi sağlayabilmek için çocuklarla sağlıklı bir ilişki kurmanın daha bağlanma yapma dönemindeki sağlıklı bağlanmanın bu ilişkiyi de düzelteceğini akıldan çıkartmamak gerekir.

 

Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts