Çocuk Odası Tasarımları

Dünyaya gelen bebekler için hummalı hazırlıklar yaparak bebek odası dekorasyonları uygulansa da, çocuk odası tasarımları ergenlik dönemine kadar uyumlanabilen dekorasyon stilleri tercih edilerek yapılmalıdır.

Çocuk odaları, çocukların ilk duygu ifade ettikleri alanlardır. Yani ilk oyunlar burada oynanır ve çocuk bu odada vakit geçirir. Mümkün olduğunca az mobilya kullanılarak, saklama alanlarının bol olduğu seçimler yapıması gerekmektedir. En iyi çocuk odası oyunun en güzel oynanacağı çocuk odasıdır. Bu yüzden oyun alanlarının bile en başından tasarlanması gerekir.

Hangi Oyuncaklar Kullanılmalı?

  • Çocuğun sağlığını tehdit etmeyecek ahşap ve kaliteli plastik oyuncaklar tercih edilmelidir,
  • Mutfak, temizlik seti gibi beceri geliştirme oyunları tercih edilmeli,
  • Alerjisi olan çocuklar peluş oyuncaklardan kaçınmalı,
  • Çalışma ve çizim yapmak için uygun masa ve en az iki sandalyeden oluşan takım hazırlanmalı,
  • Sivri köşeli oyuncaklardan uzak durulmalı seçilen malzemeler zararsız olmalı,
  • Oyun alanın tabanı Eva benzeri düşüp yaralanmayı önleyecek şekilde döşenmeli,
  • Çocukların uygu alanlarına engel olmayacak şekilde düzenlenmelidir.

Oyun Odası Dekorasyonu

Evinde yer olanlar için oyun odası dekorasyonu daha rahat yapılabilir. Yatak olmayacağı için okul öncesi sınıfı şeklinde çocukların rahat oynayabileceği bir alan yaratabilirsiniz. Yine resim için silinebilir bir masa ve sandalye, oyun oynamak için mutfak seti, bebek evi, çeşitli oyuncaklar, kaydırak benzeri ürünler dekorasyonda kullanılabilir.

Birden Fazla Çocuk Olan Odalar

Birden fazla çocuk bulunan odalarda hem oyun alanı hem de yatakların tasarlanması biraz zor olabilir. Bu durumda işlevsel mobilyalardan yararlanmak gerekecektir. Birden fazla çocuğu olanlar için ekonomik fiyatlarla satın alınan işlevsel dolaplar duvara monte edilerek kullanılabilir ve çocuğun hem oyun alanı hem de kıyafetlerini depolayacağı alanının olması sağlanır. Bunun için dekorasyon çift yönlü düşünülmelidir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts