SU KAÇAĞI TESPİTİ

Su kaçağı aslında kolaylıkla anlaşılabilir. Oturduğumuz yerlerin duvarlarında veya zeminlerinde kabarmaların, damlamaların olması, küfün oluşturduğu siyahlıklar ve nem, rutubet kokusu. Hatta kombinin suyunun çok çabuk bitmesi. Bütün bu belirtiler eviniz de su kaçağının hatta su kaçaklarının olduğunu gösterir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda su kaçak uzmanlarını bulmalısınız. Burada kullanılan yöntemler çeşitlilik gösterebilir. Kullanılan cihazların genel yöntemlerinde özel üretilmiş elektromanyetik ve ses dalgası mantığıyla çalışan bu cihazlar ile tesisat kontrol edip su borularının içine salınan bir madde ile su sızdıran yer tam olarak bulunup yer hata payı olmadan deneme yanılma yöntemine yer vermeden su kaçağı tespiti yapılmaktadır. Üstelik kaçak onarımı kısa zamanda yapılmaktadır.

Su Kaçağının Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağının evde ortaya çıkması kaçağın olduğu anlarda ortaya çıkmayabilir. Su borusunda sızma oluştuğu anda sızan sularda sürekli damlamalar olur ve kısa sürede bulunduğu yerden bulunduğu boşluklardan ilerlemeye başlar. Bu bazen kaçağa çok yakın yerden hemen görünür hale gelirken bazen de kaçağın çok ilerisinde oluşabilir. Eğer göründüğü yerde kaçak buradadır deyip kırma işlemi yapılırsa sonuç hüsran olabilir. Bu şekilde sıkıntılar yaşamamak için su kaçağını kırmadan tespit edilebilecek firmalara başvuru yapmalıyız. Cihazların çalışmasının temel mantığı kırmadan su kaçağını tespit etmektir. Kırmadan tespit etmek nasıl olur? Kullanılan cihazda yapılan boruda ki su sesi ile kaçak ile dışarı taşan su sesinin farklı olması özelliğinden yararlanılarak kulaklıkla dinleme yapılır. Dinleme çok hassas ve dikkatli olmalıdır ve cihaz üzerinde ki göstergeden takip edilmelidir. Eğer gösterge de yükselme rastlanır ve seste farklılık yaşanırsa su kaçağı tespiti gerçekleşmiş olur. Bazı firmalarda cihaza ek olarak termal kameralar da kullanılır. Termal kameralar ısı hassasiyeti yüksek kameralardır. Dinleme de olduğu gibi boru içinden geçen suyun ve kaçakta oluşan suyun sıcaklıkları farklıdır. Çalışma prensibi dinleme cihazında olduğu gibidir. Sıcaklık farkının oluştuğu cihaz ekranında görülen renk farklarından anlaşılır. Soğuk sudan ziyade sıcak su tesisatında sonuçlar daha güzel çıkar. Kamerada sıcak su tesisatının yeri bir çizgi gibi görünürken genişlemenin gözlemlendiği yer su kaçağının olduğu yerdir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts
Çeyiz Listesinde Neler Olmalıdır?
Read More

Çeyiz Listesi

Bir genç kızın en önemli eşyası, gelirken yeni evine, baba evinden getireceği eşyalarıdır. Bu eşyalar onun için ne…