Dekorasyonda Renklerin Psikolojisi ve Etkileri

Dekorasyonda Renklerin Psikolojisi ve Etkileri
Dekorasyonda Renklerin Psikolojisi ve Etkileri

Dekorasyonda Renklerin Psikolojisi ve Etkileri Nelerdir? Dekorasyon, çok önlü bir işlemdir. Dekorasyonun tüm aşamalarında psikolojik etmenler bulunmaktadır. Yapılacak işlemlerin başında gelen renk ahenginden başlayarak, psikolojinin tesirleri görülebilmektedir.

Dekorasyonda Renklerin Psikolojisi ve Etkileri Nelerdir? Renklerin insan psikolojisi üstündeki etkisi, dekorasyonun en önemli parçası olan renk ahengini sağlamada insanların karşısına çıkacaktır. Yeşil renge boyanan evde güven ve emniyet temel tabanlı yaşanabilmektedir. Ayrıca bu rengin, nefes darlığı rahatsızlığı olan insanlar üstünde de kolaylık sağladığı gözlemlenmiştir.

Dekorasyonda Renklerin Psikolojisi

Mor rengin tamamen duygusal temel tabanlı temsil kabiliyeti, insanı ruhsal açıdan etkilemektedir. Aynı zamanda mor, ilham kaynağı demektir. Sanatla uğraşan bireyler, rengin baskın karakteri sayesinde yoğun ilham alma durumuna maruz kalacaklardır. Müzikle ilgilenen için hem beste hem de güfte ilhamı, şairler için yeni eserlerin kaleme alınması gibi ilham kaynakları oluşturacaktır. Ancak baskın kullanılan mor renk, ilham yerine insanları karamsarlığa iten bir yaklaşıma neden olacaktır.

Odaklanmayı sağlayan sarı rengin, özellikle çalışma odasında tercih edilmesi, hem iş hem de ders çalışma konularında yapılan şeye insanları yönlendirecektir. Odaklanma sorunu olan çocukların odalarında da kullanılan sarı rengin, olumlu bu etkisi yanında, tansiyonu yükselten olumsuzluğu da bilinmelidir. Bu yüzden tansiyon rahatsızlığı bulunanların özellikle odalarında kullanılmaması gereken bir renktir. Renk seçiminin ve kullanım miktarının ne denli olduğu ve de insan psikolojisi üstündeki etkileri, dekorasyon için çok fazla önem arz etmektedir.

Dekorasyonda renk paletinin tespiti çok önemlidir. Zira renklerin insan psikoloji üstündeki tesiri, bilimsel bir gerçekliktir. Doğru rengin seçimi ve kullanımı, yaşamın sürdüğü mekanda insanı hem daha iyi hem de rahat hissettirecektir. Dekorasyon da sadece renklerle sınırlı değildir. Renk kadar önemli olan ve psikolojisi dikkate değer başka unsurlar da vardır. Öncelikle doğru rengin nereye uygulanacağı konusu önemlidir. Ortam ve bulunan yer neresidir, bu tespite göre işlemler yapılmalıdır.

Mobilyaların yerleşim açısı ve bunun kullanışlılığa etkisi de oldukça önemli bir mevzudur. Yapılacak olan iş, yapılacak yerin kullanım amacına, seçilen mobilyalara ve insan ruhunu ve sağlığını nasıl etkileyeceğine göre değişkenlik göstermektedir. Sinir bozan fazlalıklar, yaşam alanını daraltan ilave eşyalar, konforu yok eden ışık ve renk gibi etkenler, psikoloji üstünde olumsuzluklar katacaktır.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts