Çocuklara Parayı Kullanmak Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Parayı Kullanmak Nasıl Öğretilir?
Çocuklara Parayı Kullanmak Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Parayı Kullanmak Nasıl Öğretilir? Para yönetimi, çocukluk çağında öğrenilmeye başlanması gereken bir şeydir.  Sizler de çocuklara para kullanmak nasıl öğretilir öğrenmek istiyorsanız makalemizi okumalısınız. İşte detaylar yazımızda..

Çocuklara Parayı Kullanmak Nasıl Öğretilir? sorusu çocuklarına erken yaşta para yönetimi konusunda bilgilendirmek isteyen ebeveynlerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Çocuklara küçük yaşlardayken para hakkında bilgiler vermek, para konusunda sorumluluk aşılamak oldukça önemlidir. Peki, çocuklara para kullanımı nasıl öğretilir? Öncelikle para konusunda sorumluluk vermeniz önemli olsa da bunu zorlayıcı ve sıkıcı bir tavır ile yapmamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Çocuklara para kullanmayı öğretme, finansal sorumluluğu aşılamak için oldukça önemlidir. Para kullanmayı öğretme şekli çocuğunuzun yaş grubuna göre değişebilse de yapmanız gerekenler belirlidir.

Çocuklara Para Nasıl Öğretilir?

Çocuklarına erken yaşta finansal sorumluluk ve para hakkında eğitim vermek isteyen anne babalar “çocuklara para nasıl öğretilir?” sorusuna yanıt arıyor. Çocuklar bazı kavramları çevreden duydukları ve izledikleri ile kendi kendine öğrenebiliyor. Para kavramı da çocuklarına öğretmeseniz de dış etkenler ile öğrenebilecekleri bir konudur. Bu nedenle para konusunda yanlış bilgiler edinmemeleri ve bu konuda eğitilmeleri için sizlere sorumluluk düşüyor. İşte ebeveynlerin çocuklarına para kullanmayı öğretirken kullanabilecekleri yöntemler….

  • Eğer çocuğunuz küçük yaşta ise ilk olarak paranın ne olduğundan ve de karşılıksız alınan bir şey olmadığından bahsetmeli ve bu konu hakkında konuşmalısınız.
  • Çocuklarınıza para yönetimini öğrenmeleri için para kazanabilecekleri sorumluluklar verebilirsiniz. Fakat bu sorumluluklar oda toplamak veya kıyafetlerini düzenlemek gibi zaten yerine getirmesi gereken sorumluluklar olmamalıdır.
  • Çocuklarınıza harçlıklarını günlük olarak vermeyin. Haftalık veya aylık verilen harçlıkları düzenli olarak harcamaları gerekeceği için para kullanmayı öğrenebilirler.
  • Bir kumbara edinmesini ve para biriktirmesini sağlayabilirsiniz. Bu para biriktirme istediği bir oyuncağı alma veya istediği bir aktiviteyi gerçekleştirmek için yapılabilir. Eğer belli bir para biriktirirse istediği şeyin gerçekleşmesi için destek olacağınızı söyleyebilirsiniz.
  • Oyun oynamak da çocuklara para yönetimini öğretmede yardımcı olabilir. Oyun oynarken sahte de olsa para kullanması gereken masa oyunlarını oynamak çocuklar için faydalı olmaktadır.
Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts