Diyet

Dash Diyeti Listesi Nasıl Yapılır ve Özellikleri

Dash diyeti diğer diyetlerden farklı olarak hipertansiyonu ortadan kaldırmak için yapılan bir diyettir. 14günlk bir dönem içerisinde uygulanan etkili bir sonuç elde edebileceğiniz bir diyettir. Sodyum alımını kısıtlamak için yapılan Dash diyeti uygulaması oldukça kolay olmasından dolayı birçok kişi sıkça tercih etmektedir. Alınan sodyum miktarının azaltılması başka bir hastalık oluşmaması için de oldukça önemlidir. Dash diyetini uygulamanız kalp ve damar rahatsızlıklarından da kolay bir şekilde kurutulmanıza yardımcı olmaktadır. Düşük kalori alımını hedefleyen bir diyet listesi oluşturularak uygulanmaktadır.

Dash Diyeti Nasıl Yapılır?

Dash diyeti uygulamasında genellikle baklagiller tüketimi fazla olan bir diyet listesi hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra taze sebzelerden oluşan salata çeşitleri de eklenmektedir. Dash diyeti için ilk olarak sabahları yağsız süt ile hazırlanan kahvaltılık gevrek tüketmeniz gerekmektedir. Tuzsuz salata ve kepekli ekmek tüketilmelidir. Dash diyeti öğle menüsü için yine tuzsuz salata ve yağı alınmış yoğurt, kepekli ekmek ve muz tüketilmelidir. Akşam ise ızgara balık veya et, haşlanmış sebze ve kepekli ekmek tüketmelisiniz. Dash diyetinden etkili bir sonuç elde edebilmek için diyet aşamalarını düzgün bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Dash Diyeti Sağlıklı Mıdır?

Son zamanlarda birçok kişi tarafında uygulanan Dash diyeti en sağlıklı diyet olarak seçilmiştir. Vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınması için alternatif yollar arayan faydalı bir diyettir. Kilo vermek için yapılan diyetlerden farklı olmasının sebebi sodyum miktarı ile ilgili bir durumdur. Pişirilmiş sebzeleri tüketmeniz Dash diyetinden etkili bir sonuç elde etmek için oldukça önemlidir. Dash diyetini önemli sağlık sorunları yaşayan bireylerin uygulaması sağlık açısından tehlikelidir. Dash diyeti faydaları fazla olduğundan dolayı birçok kişi tarafından sıkça tercih edilen bir diyettir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu