Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri İçin Yapılması Gerekenler

Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri İçin Yapılması Gerekenler
Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri İçin Yapılması Gerekenler

Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri İçin Yapılması Gerekenler nelerdir? sorusu bir çok kadının sıkça sorduğu soruların başında gelmektedir. İşte merak edilen sorunun cevabı yazımızda..

Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri İçin Yapılması Gerekenler nelerdir? sorusu hamilelik döneminde ciltte lekelenme yaşayan anne adaylarının cevabını merak ettiği bir sorudur. Hamilelik dönemi kadınlarda birçok değişikliğe sebep olmaktadır. Bu dönemde kadınlarda cilt lekelenmesi problemi oluşabilmektedir. Peki, hamilelik lekeleri nasıl geçer?

Hamilelikte cilt lekeleri, oluşmasının sebebi hamilelik döneminde salgılanan hormonlardır. Oldukça zor bir dönem olduğunu söyleyebileceğimiz hamilelik döneminde kadınların birçok özelliği değişmektedir.

Hamilelik Lekeleri Neden Olur?

Hamilelikte ciltte oluşan lekelenme sıklıkla karşılaşılan problemler arasındadır. Bu lekelenmelerin oluşma sebebi ise hamilelikte salgılanan östrojen ve veprogesteron hormonlarıdır. Bu hormonlar güneşe hassasiyeti arttırdığı için ciltte lekelenmeler görülmektedir. Vücudun güneş görmeyen yerlerinde oluşan lekeler ise genellikle doğumdan belli bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Gebelikte cilt lekeleri, oluşumunu engellemek için hamilelerin güneşe çıktığı saatlere dikkat etmeleri ve güneş kremi kullanmaları gerekmektedir. Fakat güneş ışınlarının bebeğin sağlığı için oldukça önemli olduğu da unutulmamalıdır.

Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde oluşan cilt lekelerinden kurtulmak isteyen anneler “hamilelik lekeleri nasıl geçer?” sorusuna yanıt aramaktadır. Öncelikle hamilelikten sonraki ilk aylarda yani lohusalık döneminde lekeler için tedavi uygulanması doğru bir yaklaşım değildir. Hamilelik dönemi sonlanmadan da lekeleri geçirmeye çalışmak yanlıştır. Bu dönemde cilt lekelerinden kurtulmak için doğal yöntemler kullanılması doğru olabilir. Lekelerin oluştuğu bölgelere süt, limon, limon suyu gibi doğal ürünler sürmek çözüm olabilir. Bunun yanı sıra uyumadan önce E vitamini ve hint yağını karıştırarak lekelenme görülen yerlere sürebilirsiniz.

Lohusalık döneminde asit içerikli cilt bakım ürünleri kullanmak da cilt lekelerinin azalmasını sağlayacaktır. C vitamini cilt lekelerini geçirmede oldukça yararlı bir asit ürünüdür. C vitamini içeren serumları sabah ve akşam temiz cildinize uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olmazsa uygulanan başka tedaviler bulunmaktadır. Cilt lekelerini geçirmek için lazer tedavisi, leke mezoterapisi ve kimyasal peeling gibi tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır.

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts