Dukan Diyeti

Çok düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli olan Dukan diyeti Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan tarafından yazılmıştır.

Dukan diyeti içeriği et haricinde her şeyi yemekten vazgeçerek kilo vermeyi amaçlayan obez bir insandan esinlenerek ortaya çıkmıştır. Bu diyet listesi dört aşamadan meydana gelir. Bunlar atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresi olarak isimlendirilir. Diyet listesi oluşturulurken gerçek ağırlık baz alınmakta ve kilo verme geçmişi ile diğer faktörler göz önünde bulundurulur. Her aşamada kişinin gerçek ağırlığı göz önünde bulundurulur ve buna bağlı olarak yapılması gerekenler belirlenir. Bu aşamalara bağlı kalındığı takdirde kilo vermek daha kolay olacaktır.

Dukan Diyeti Aşamaları

Dukan diyetinin aşamaları içerisinde ilk aşama bir ile yedi gün arasında süren atak evresidir. Bu aşamada sınırsız yağsız protein ile güne bir buçuk yemek kaşığı yiyerek başlanır.

İkinci aşama olan seyir evresi ise bir ile on iki ay arasında devam eder. Bu evrede bir gün yağsız proteinler yenir. Günde iki yemek kaşığı yulaf ile içinde nişasta olmayan sebzeler yenilir.

Güçlendirme evresi olarak isimlendirilen üçüncü aşamada haftada bir gün yağsız protein ile iki buçuk yemek kaşığı yulaf kepeği yenir. Buna ek olarak sınırsız yağsız protein ve sebzeler, bazı yağlar ve karbonhidratlar da bu aşamada yer alır.

Dördüncü ve son aşamada ise koruma evresi ismini taşır ve temel konsolidasyon aşaması kurallarına riayet edilir. Ancak ağırlığın sabit kalması ile kurallarda gevşeme yapılabilir. Güne başlarken yenilen yulaf kepeği bu aşamada üç yemek kaşığına çıkarılabilir. Görüldüğü üzere dukan diyetinin evreleri kendine ait beslenme şekillerine sahiptir. Bu evrelerde yenilmesi önerilen besinlere dikkat edildiğinde istenilen sonuç elde edilebilir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts