Facebook’a Kötü Haber: Gençler Eskisi Gibi Düşünmüyor

Yakın zamanda yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı ve gençlerin tercihinin değiştiği, artık Facebook’un gözde uygulamalardan olmadığı ortaya çıktı.

Facebook Geri Planda Kaldı

Pew Araştırma Merkezi tarafından 7 Mart-10 Nisan 2018 tarihleri arasında bir araştırma yapıldı.  1.058 ebeveyn ve 743 gencin katıldığı araştırma ile sosyal medya ve internet kullanımı verileri incelendi. Sonuçta ise gençlerin tercihlerinde değişiklik olduğu ortaya çıktı.

2015 yılında aynı merkez tarafından yapılan benzer bir araştırmada gençlerin %71 Facebook, %50’si İnstagram, %41’i Snapchat kullanıyordu. 2018 yılında yapılan araştırmada ise gençlerin %51’i Facebook kullanıyor. Liderler ise Youtube, İnstagram ve Snapchat oldu. %85 youtube, %72 İnstagram ve %69’u ise Snapchat kullanıyor.

2015 yılında yapılan araştırmada lider konumdaki Facebook ciddi bir düşüş yaşayarak 4. sıraya kaydı. İnstagram ve Snapchat kullanımı ise giderek daha popüler bir hal aldı. Önceki araştırmaya Youtube dahil olmadığı için kıyaslama yapılamasa da uygulama lider konumda.

Gençler En Çok Hangi Uygulamayı Kullanıyor?

Geçlerin en sık kullandığı siteler Youtube ve Snapchat oldu. %15 ile İnstagram 3. sırada yer aldı. Facebook ise gençlerin sadece %10’u tarafından en çok kullanılan uygulama oldu. Sıralamada daha sonra Twitter, reddit ve Tumblr yer aldı. Bunlar ise %1-3 aralığında en çok tercih edilen uygulamalar oldu.

Bu araştırma gösterdi ki 3 yıl önce sosyal medyanın temelinde yer alan Facebook, zamanla çemberin dışına doğru itilmeye başlandı.

Gençler Sosyal Medyayı Faydalı Buluyor Mu?

Araştırmada gençlerin sosyal medyaya bakış açısı da ölçüldü. Araştırmaya katılanların %31’i sosyal medyayı faydalı bulurken, %24’ü ise faydasız buluyor. %45’lik kesim ise pozitif ya da negatif bir etkisi olmadığını söylüyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts