Hamileliğin İlk Haftalarında Görülen Belirtiler

Hamileliğin İlk Haftalarında Görülen Belirtiler
Hamileliğin İlk Haftalarında Görülen Belirtiler

Hamileliğin İlk Haftalarında Görülen Belirtiler Nelerdir? Hamilelik birçok insanın isteyeceği bir olaydır. Bu yüzden insanlar hamilelik hakkında çok şey merak etmektedir. Hamileliğin ilk haftalarında vücutta değişimler de bu konular arasındadır.

Hamileliğin İlk Haftalarında Görülen Belirtiler Nelerdir? Hamileliğin ilk haftalarında vücutta değişimler görülmektedir. Bu değişimler genellikle henüz hamileliğin ilk belirtileri şeklindedir. İlk belirtilerin görüldüğü andan itibaren kadın vücudunda çeşitli değişimlerle karşılaşmaya başlayacak ve hamile olduğunu anlayacaktır.

Hamileliğin İlk Haftalarında Vücutta Neler Görülür?

Hamileliğin ilk haftalarında görülen belirtiler sonucunda birey hamile olduğunu anlamaktadır ve vücudunda çeşitli değişiklikler gözlemlemektedir. Bu değişimler genellikle artış gösteren vücut sıcaklığı, adet döngüsünde bozulmalar ve gecikmeler, akıntılar, karın ağrısı, halsiz ve yorgun hissetme, aşerme, mide bulantısı ve baş dönmesi şeklinde belirtilerdir. Bunların dışında göğüslerde büyümeler ve süt bezlerinin süt üretimine başlaması, çeşitli kanamalar da bu dönemde karşılaşabileceğiniz olası değişimlerdir. Bu belirtileri fark etmeniz halinde doktorunuza başvurarak emin olabilirsiniz.

Hamileliğin İlk Haftalarında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin ilk haftaları, henüz farkına varmamış olma ihtimaliniz olsa da en önemli olayların yaşandığı zamanlardandır diyebiliriz. Bu süreçte yumurta, yumurtalığınızdan ayrılarak fallop tüpü içerisindeki yolculuğuna başlar. Ardından yumurta döllenir. Embriyo oluşup rahminize yerleştikten sonra çeşitli hücre bölünmeleri ile birlikte plasenta meydana gelmektedir. Plasenta, bebeğin anne karnında kaldığı süre boyunca besin ihtiyacını karşılamasını sağlayan sıvıya verilen addır. Bu plasenta sıvısına, bebeğinize iletilmek üzere aktarılacak besin ve oksijenin sağlanması için ise vücudunuz çoktan çalışmalara başlamış, çeşitli metabolik olaylar ve hormonları da kullanarak gerekli maddeleri üretme işine koyulmuştur. Hamileliğinizin başlangıcından itibaren yaklaşık bir ay sonra vücudunuzda hamilelik hormonlarının ilk üretimleri gerçekleşmeye başlayacak ve bu hormonlar hamilelik süresince karşılaşacağınız her türlü hamilelik belirtisinin oluşumundan sorumlu hormonlar olacaktır. Bu hormonlardan bir tanesi de hCG ile gösterilen hormondur. Bu hormon sayesinde evde yapacağınız hamilelik testinde kullandığınız alette hamile olduğunuzu simgeleyen artı sembolünü görebilirsiniz. Haftanın ardından yavrunuz binlerce hücre ile oluşturulmaya başlanacaktır.

Sizin için hamileliğin ilk haftasında vücuttaki olayları derledik. Siz de yazımızdan yararlanarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts