İnfertilite (Kısırlık) Nedir, Nedenleri Nelerdir?

İnfertilite (Kısırlık) Nedir, Nedenleri Nelerdir
İnfertilite (Kısırlık) Nedir, Nedenleri Nelerdir

İnfertilite (Kısırlık) Nedir, Nedenleri Nelerdir? Her sağlıklı olduğunu düşünen çift, çocuk sahibi olmak ister fakat karşılarına bazen infertilite çıkar. Peki infertilite yani halk dilinde bilinen ismiyle ‘kısırlık’ nedir, nedenleri nelerdir? İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar yazımızda yer almaktadır.

İnfertilite (Kısırlık) Nedir, Nedenleri Nelerdir? Sağlıklı bir gebelik için erkek spermlerinin kadın yumurtalarını döllemesi ve döllenmiş bu yumurtaların tüplerde gelişerek rahme ulaşması gerekir. Peki, infertilite nedir, sorusuna kısaca kısırlık denir. Daha geniş şekilde cevap vermek gerekir ise, sağlıklı şekilde gebe kalınması için aylık olarak %25’lik bir şans bulunur. Bu durum 12 aylık periyotta %90 civarına yükselir. Doğru ve korunmasız şekilde cinsel birleşme sonunda, 1 yıl boyunca gebelik sağlanamıyorsa infertilite teşhisi konulabilir.

İnfertilite Nedenleri

Kısırlığın erkek ve kadınlarda farklı nedenleri olduğu gibi birbirine benzeyen sebepleri de olabilmektedir. Bu sebeplerin ortaya çıkışında ise alkol, sigara, stres, uyuşturucu, farklı hastalıklar sebebiyle çeşitli ilaçların kullanımı, genetik ve doğuştan olabilmektedir. Doğurganlık yetisi kadınlarda sonradan azalabilir. Bunun en önemli sebebi 40 yaşından sonra ortaya çıkan hormonal değişimlerdir. Erkelerde yaş faktörü çok etkili değildir ancak ilerleyen yaş sperm kalitesini etkileyebilmektedir.

İnfertilite Kadın Sorunları

Yaş faktörünün göz önüne alınmadığı zamanlarda hormonal sorunlar ve fiziksel problemler infertilite oluşumuna etki edebilir. Hormonlar yumurtlama ve adet düzenini bozabilir. Rahim ve rahim ağzı, yumurtalık ve tüplerdeki fiziksel sorunlarda kısırlık sebebidir. Bu problemler bir veya birkaç çocuk sahibi olduktan sonra oluşabileceği gibi doğuştan da oluşmuş olabilir. Kadınlarda infertilite rastlanma oranı farklı sebeplerden dolayı %45-50 civarındadır.

İnfertilite Erkek Sorunları

Erkeklerde infertilite, kadınlara da başlıca sebeplerden olan hormonal sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Sperm üretiminden sorumlu olan ve sperm üretimini tetikleyen hormonlar, kısırlığa sebep olmaktadır. Fiziksel olarak yaşanan sorunlar, testislerdeki dolaşım bozuklukları(Varikosel), sperm kanallarının tıkanıklığı ve bunlara benzer etkilerdir. Testislerdeki sorunlar hormonal sorunlar ile birleşerek kalitesiz sperm üretimine de sebebiyet verebilir. Erkeklerde infertilite görülme oranı %35-40 civarındadır. İnfertilite sorunu yaşayan sağlıklı çiftlerin oranı -15 civarındadır. Sebebi bilinen ve tedavisi mümkün olan kısırlık olduğu gibi sebebi bilinmeyen kısırlık sorunları da bulunur. Bu durum yüzde olarak oldukça düşüktür ve bazen herhangi bir tedavi gerektirmeden çocuk sahibi olunabilmektedir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts