İnfertilite Nedir?

İnfertilite Nedir

 

Sağlıklı çiftlerin evliliklerini bir meyve ile tatlandırmaları için çabaladıkları ve sonuçların negatif olduğunda sıklıklar sordukları soru;  infertilite nedir, neden oluşurdur. Tıbbi literatürde infertilite olarak adlandırılan kısırlıktır. Kısırlığın varlığının tespiti için hem erkek hem de kadında ciddi tıbbi araştırmalar yapılır. Bu araştırmalara başlamadan önce 12 aylık bir sürede doğru şekilde birleşme ve gebe kalma denemelerinin yapılmış olması gerekmektedir. Aylık olarak çocuk sahibi olabilme oranı yaklaşık olarak %25’dir. Bu oran yıllık sürede %90 ve üzeri bir seviyeye ulaşır. Bu kadar fazla bir oran oluşmasına rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi, erkek ve kadında kısırlık araştırmalarına başlamak için yeterlidir.

Kadınlarda İnfertilite Nedir?

Çocuk sahibi olmaya çalışan kadınlarda 40 yaş üstünde olmak, genital cerrahi ve daha önce kürtaj olmak, düzensiz adet dönemleri yaşamak, yumurtalık ve tüplerde fiziksel bozukluk ya da kistlerin olması, rahim ve rahim ağzı kanseri sebebiyle tedaviler, aşırı ya da düzensiz yumurtlama ve hormonal sorunlar kısırlık sebebidir.  İnfertilite kadınlarda yaklaşık olarak %35-40 civarında belirtilen sebeplerden dolayı oluşur. Üreme sistemindeki sorunlara etki edecek, travma ve enfeksiyonlar olduğu gibi doğuştan gelen kısırlık sebepleri de olabilmektedir.

Erkeklerde İnfertilite Nedir?

İnfertilitenin Sebepleri

Erkeklerde infertilite nedir, sorusuna doğrudan sperm sorunları olarak cevap verilebilmektedir. Spermin oluşumuna etki eden diğer hormonal sorunlar, sperm atımındaki etkiler, kromozom etkileri ve testislerdeki fiziksel etkiler, erkeklerdeki en büyük kısırlık sebeplerindendir. Spermlerin sorunsuz olması durumunda ise sperm kanallarındaki doğuştan ya da sonradan oluşan tıkanıklıklarda infertilite sebepleri arasındadır.

İnfertilitenin Diğer Sebepleri

Erkek ya da kadınlarda yapılan araştırmalarda nedeni bilinmeyen infertilite ile karşılaşılabilinmektedir. Günümüz modern tıbbı, yapılabilecek her araştırmayı tam olarak yapmasına rağmen belirli bir sebep bulamamış ise nedensiz kısırlık olarak tanı koymakta ve aileyi tıbbi olarak çocuk sahibi yapma konusunda takip etmektedir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts