Hamilelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir
Hamilelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir

Hamilelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir? Hamileliği önlemek isteyen çiftler için çeşitli seçenekler mevcuttur. Doğum kontrol hapları, bunları kullanan kadında yumurtlamayı 21 gün boyunca durdurarak etki gösterir.

Hamilelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir? Bir kadın hapı almayı bıraktığında doğurganlığı geri dönecek ve tekrar hamile kalabilecektir. Doğum kontrol hapları, kadınlık hormonları östrojen ve progestojen içeren bir tür doğum kontrol yöntemidir. Bu haplar, 21 gün boyunca hap alan kadınlarda yumurtlamanın gerçekleşmesini önler. Ayrıca rahim ağzı salgısı kalınlaşarak spermin rahme girme ve yumurtayı dölleme yeteneğini azaltır.

Gebelik şansı ilacı bıraktıktan bir ay sonra tekrar başlar. Doğum kontrol hapları günümüzde mevcut olan birçok doğum kontrol yönteminden sadece bir tanesidir. Bu haplar yumurtlamayı önleyen kadınlık hormonları içerir ve spermin yumurtaya girip döllenmesini zorlaştırmak için rahim ağzını kalınlaştırır. Bununla birlikte, bu yöntemin kusursuz olmadığını ve hapı almayı bırakırsanız yine de hamile kalabileceğinizi unutmamak önemlidir.

Hamilelikten Korunma Yöntemleri

Spiral Rahim İçi Araçlar, daha yaygın olarak bilinen adıyla spiraller, rahim içine yerleştirilen küçük kolları olan 4 cm boyutlarında plastik araçlardır. Hormonlu ve bakırlı türleri vardır. Hormonsuz spirallerin meme dokusu üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Fakat spiraller adet kanaması miktarında artışa neden olabilir. Doğum kontrol iğnesi, doğum kontrol hapını unutanlar veya diğer doğum kontrol yöntemlerini sevmeyenler için harika bir alternatiftir. Kullanımı kolay olmaktadır. Uzun süre koruma sağlar. Enjeksiyon, yumurtlamayı önleyen ve spermin geçememesi için rahimdeki sıvıyı kalınlaştıran östrojen ve progesteron hormonları içerir. Bu yöntem kullanıldığında gebelik olasılığı %1’den azdır. Birçok farklı doğum kontrol seçeneği mevcuttur ve korunma iğnesi bunlardan sadece bir tanesidir. Doğum kontrol hapı almayı unutanlar veya diğer yöntemleri kullanmayı tercih etmeyenler için popüler bir seçimdir.

Diğer Korunma Yöntemleri

Diğer korunma yöntemlerinden birisi de ertesi gün hapı doğum kontrolü için son çaredir ve sadece acil durumlarda kullanılmalıdır. Hap, yumurtalıkların yumurta üretmesini ve yumurtanın implante olmasını engelleyen yüksek düzeyde hormon salgılar. Ertesi gün hapı doğum kontrolü için kullanılacak en iyi yöntem değildir ve sadece beklenmedik durumlarda kullanılmalıdır. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra, rahmin yapısını değiştirebilecek yüksek seviyelerde hormon salgılarlar, bu da bir yumurtanın üretilmesini veya implante edilmesini zorlaştırır.

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

İnfertilite Nedir?

  Sağlıklı çiftlerin evliliklerini bir meyve ile tatlandırmaları için çabaladıkları ve sonuçların negatif olduğunda sıklıklar sordukları soru;  infertilite…