Çocuklar İçin Büyük Tehdit; ‘Gebelikte Sigara Kullanmak

 

İnsanlar sigaranın sağlığa zararları konusunda bilinçlendirilmeye çalışılır. Özellikle anne adaylarının bu konuda daha dikkatli olması gerekir.

Gebelikte Sigara Kullanmanın Zararları

Uzmanlar gebelikte sigara kullanmanın zararları konusunda anne adaylarını uyarıyor. Kadınlar için hamilelik son derece özel bir dönemdir. Bu dönemde anne adayları bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almak ister. Bu nedenle de anne karnındaki bebeğin gelişimi için en doğru besinleri tüketirler. Ancak sigara kullanımı hem bebeğin hem de anne adayının sağlığını tehlikeye atar. Bu nedenle de sorunlu bir şekilde gebelik dönemi geçirmelerine ve bebeklerinde gelişimsel sorunlara da neden olur.

Gebelik döneminde sadece anne adayının sigara içmesi bebeğe zarar vermez. Aynı zamanda da sigara içilen bir ortamda da bulunmak bebek açısından son derece zararlıdır. Bebeğin sağlıklı bir gelişim içerisinde bulunması için anne adayları öncelikle kendi sağlıklarına dikkat etmelidir. Gebelikte sigara kullanmak bebeğin sağlığını son derece tehlikeye atan bir durumdur.

Sigara içerisindeki zararlı madde sadece nikotin değildir. Nikotin dışında da sigara içerisinde çok fazla ağır kimyasal maddeler bulunur. Bu maddeler anne adayının sağlığını oldukça olumsuz etkiler. Ayrıca bebeklerin sağlıklı bir gelişim içerisi içinde bulunmasına da engel olur.

Gebelikte Sigara Kullanmanın Bebeğe Zararları

Bebeğin anne karnında gelişim gerili yaşamasının temel nedeni anne adayının sigara kullanmasıdır. Sigara içerisindeki nikotin her bir enfeste kana karışır. Bu da kana karışan damarların büzülmesine neden olur. Bu durum da bebeğe yeteri kadar oksijen gitmesine engel olarak gelişimini olumsuz hale getirir. Ayrıca damarların büzülmesi tansiyonun da yükselmesine neden olur. Plasentanın erken ayrılması sonucunda da erken doğum riski ortaya çıkar. Tüm bunlar da bebeğe ciddi zarar verir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts