Adet Gecikmesi Gebelik İhtimalinden Olabilir Mi?

Adet Gecikmesi Gebelik İhtimalinden Olabilir Mi?
Adet Gecikmesi Gebelik İhtimalinden Olabilir Mi?

Adet Gecikmesi Gebelik İhtimalinden Olabilir Mi? sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Adet gecikmesi sıklıkla karşılaşılan ve sebepleri değişen bir durumdur. Adet gecikmesi gebelik ihtimalinden olabilir mi öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Adet gecikmesi gebelik ihtimalinden olabilir mi? sorusu adet gecikmesi yaşayan kişilerin cevabını öğrenmek istediği bir sorudur. Adet gecikmesinin görülmesi oldukça olağan bir durumdur. Bu durum belirli günleri kapsıyor ise normaldir. Adet gecikmesi yaşanmasının birçok farklı sebebi olsa da ilk akla gelen sebep gebelik ihtimalidir. Peki, adet gecikmesi gebelik ihtimalinden olabilir mi?

Adet gecikmesi, birden fazla neden ile ortaya çıkabilmektedir. Adet gecikmesi gebelik sebebiyle yaşanabilmektedir. Hamileliğin en önemli belirtilerinden bir adet gecikmesi yaşanmasıdır. Hamilelik ihtimali söz konusu ise adet gecikmesi yaşadıktan yaklaşık 1 hafta sonra gebelik testi yapılmalıdır. Böyle bir ihtimal var ise bu test ile kesin sonuç alınabilir. Fakat hamilelik ihtimalinin yanı sıra kadınlarda farklı sebeplerden dolayı adet gecikmesi de görülmektedir.

Adet Gecikmesi Nedir?

Bütün kadınlar yaklaşık olarak 28 günlük bir adet döngüsüne sahiptir. Bu döngü kadınlarda farklı olarak 21-35 gün arasında değişebilmektedir. Adet döngüsünden farklı olarak adet görülüyorsa ve de adet olması gerekilen gün üzerinden 1 hafta geçti ise bu durum adet gecikmesi olarak adlandırılmaktadır. Peki, adet gecikmesi hamilelik belirtisi midir? Eğer olağan dışı bir adet gecikmesi yaşıyorsanız hamile olma ihtimaliniz yüksektir. Fakat bunun dışında farklı sebepler de adet gecikmesine neden olabilir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi durumu yaşayanlar “adet gecikmesi neden olur?”sorusunun yanıtını merak etmektedir. Bilindiği gibi adet gecikmesinin en büyük sebebi gebeliktir. Bunun yanı sıra adet döngünüzü etkileyecek doğum kontrol hapı gibi ilaçlar kullanıyor iseniz bu haplar da adet gecikmesi yaşamanıza sebep olabilir. Yumurtalıklarında kist olan kadınlar da adet gecikmesi yaşayabilmektedir. İleriki yaşlarda olan kadınlarda da menopoz yüzünden adet gecikmesi ile karşılaşılabilmektedir. Hormonal dengeyi bozabilecek ilaçların kullanımı, aşırı kilo alma, ani kilo verme gibi durumlar da adet döngüsünü etkilemektedir. Bu etkenlere ek olarak aşırı stres de adet döngüsünü geciktiren unsurlar arasındadır.

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts