Gebelik Süresinde Hangi Testler Yapılmalı?

 

Kadınlar gebelik dönemi boyunca daha sağlıklı olabilecekleri önlemleri almak ister. Bunun için yapılacak testler konusunda da size yardımcı oluruz.

Gebelikte Yapılması Gereken Testler

Kadınlar gebelik süresinde hangi testler yapılmalı sorusunu sıklıkla uzmanlara sorar. Anne ve baba adayları için bu süre oldukça önemlidir. Bu nedenle de hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için hangi testlerin yapılması gerektiğine de önem verilir.

Gebelik testler aslında gebelik öncesi testler ile başlar. Hamile kalmak isteyen kadınlar ilk olarak bir uzmana başvurmalıdır. Gerekli tahlillerin yapılması ile birlikte bebeğinizin iyi bir gelişimi için ek tavsiyeler uzman doktorunuz tarafından size yapılır. Siz de bu sayede son derece hazır bir şekilde bebeğinizin dünyaya gelmesini bekleyebilirsiniz.

Gebelik testlerinin ilki kadınların hamile olup olmadığını öğrendikleri testlerdir. Adet gecikmesi ile şüphelenen kadınlar gebelik testi yaptırır. Bu süreçten sonra da kendisini ve bebeğini sağlıklı bir dönem için hazırlamaya başlar.

Sağlıklı Gebelik İçin Testler

  • Kan sayımı yaptırmak anne adayları için son derece önemlidir. Hamilelik döneminin başında anne adayları kan sayımı yaptırmalıdır. Bu sayede de vücuttaki demir eksikliği de önlenebilir. Demir eksikliği kadınların hamilelik döneminde en çok dikkat etmesi gereken durumların başında gelir.
  • Tiroid hastalığının tespiti için yapılan TSH testleri de gebelikte son derece önemlidir. Bu testlerin yapılması anne adayının daha sağlıklı olması açısından ve erken müdahale noktasından son derece hayati önem taşır.
  • Anne ve babadaki kan uyuşmazlığı ortaya çıkaran kan grubu testleri de tüm anne adayları tarafından yapılmalıdır. Gebelik dönemi kan uyuşmazlığı erken tespit edilirse gereken tüm önlemler alınır. Bebeğin anne ile uyumlu hale getirilmesi günümüz tıp anlayışında mevcuttur.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts