Normal Doğum Korkusunu Bilinçlenerek Yenin

Normal doğum yapmak pek çok kadın için endişe duyulan bir durum olsa da bu konuda yeterli bilgi edinildiğinde korkunun ortadan kalktığı görülmektedir.

Anne ve bebek sağlığının korunması bakımından normal doğum önem taşımaktadır. Bu doğum ile birlikte anne kısa süre içerisinde normal hayatına geri dönebilmekte, bebek hayata daha çabuk adapte olabilmekte ve anne doğum kilolarından daha kısa süre içerisinde kurtulmaktadır. Bundan dolayı normal doğum ile ilgili kaygılar giderilmeli, normal doğum korkusunu bilinçlenerek yenin anlayışı hâkim olmalıdır.

Normal doğum yapacak anne adayları hamilelik boyunca nefes ve doğum egzersizleri yapmalıdır. Bu süreçte anne adayı doktoruna güvenmeli, doğum sürecinde nelerin yaşanacağı ve doğumun nasıl olacağı konusunda anne adayları bilinçli hale getirilmelidir.

Normal Doğum Korkusunu Yenmek Mümkün

Normal doğum korkusunu yenmek için anne adaylarına yönelik olarak hazırlanan doğuma hazırlık kursları bulunmaktadır. Bu kurslar doğum ile ilgili endişeleri yenmeye ve motivasyonun sağlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda normal doğum korkusunun da yenilmesini sağlamaktadır. Bu süreçte inanmak büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre normal doğum yapacağına inana kadınların yaklaşık yüzde doksanlık kısmı normal doğum yapmıştır. Kursa giden anne adaylarında motivasyonun daha yüksek olduğu görülmektedir.

Normal Doğum Korkusu

Bebeğin kilosu ve doğum pozisyonu normal olan anne adaylarının hepsi normal doğum yapmak için uygundur. Bu durum doktor tarafından onaylandığında anne adayları beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni ve daha pek çok açıdan normal doğum için hazırlanmaktadır.

Doğum kurslarına giden anne adaylarına doğum koçları eşlik etmektedir. Bu koçlar doğum öncesi, sırası ve sonrasında yaşanacak durumlar ile ilgili anne adayını bilgilendirmekte ve rahatlamasını sağlamaktadır. Böylelikle normal doğum korkusu yenilmekte ve sağlıklı bir doğum yapılmaktadır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

İnfertilite Nedir?

  Sağlıklı çiftlerin evliliklerini bir meyve ile tatlandırmaları için çabaladıkları ve sonuçların negatif olduğunda sıklıklar sordukları soru;  infertilite…