Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir
Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt ve güzellik alanında sıklıkla kullanılan yağ türlerinden biri de kantaron yağı olur. Peki, kantaron yağının cilde faydaları neler?

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Genel olarak bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan bir yağdır. İşte bu benzersiz yağ hakkında tüm detaylar…

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

Kantaron yağı, iyileştirici özellikleriyle tanınır. Yüzyıllardır Amerika yerlileri ve Mayalar ve Mısırlılar gibi eski uygarlıklar tarafından kullanılmıştır. Son yıllarda, parlak bir cilt için temel bir bileşen olarak popülaritesi arttı. Kantaron yağının cilde faydaları şunlar:

Kırışıklığa Karşı Korur

Antioksidan içeriği yüksek olan kantaron yağı, ciltte oluşan serbest radikal hasarlarıyla savaşabilir. Serbest radikaller vücudunuzdaki DNA’yı, lipitleri ve proteinleri olumsuz yönde değiştirerek yaşlanma, hastalık ve güneş hasarı ile ilişkili birçok değişikliği etkileyebilir. Likopen ve beta-karoten, kantaron yağında bulunan ve kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü düzeltmeye yardımcı olabilecek antioksidanlardır.

Akneyle Savaşır

Genel olarak, kantaron yağı linoleik asit (esansiyel bir yağ asidi) açısından zengindir ve düşük bir oleik asit içeriğine sahiptir. Bu, birkaç nedenden dolayı sivilceyi kontrol etmek için önemlidir.

Birincisi, linoleik asit oleik asitten daha ince ve hafif olduğu için cilt tarafından daha kolay emilir. Bu nedenle, kantaron yağının komedojenik olmadığı (yani gözenekleri neredeyse hiç tıkamadığı) kabul edilir, bu da onu akne eğilimli cildi temizlemek için iyi bir yağ yapar.

İkincisi, araştırmalar akne eğilimli insanların cilt yüzeyinde anormal linoleik asit eksikliği ve oleik asit baskınlığı olan lipitlere sahip olduğunu gösteriyor. Linoleik asit, yağ üretimini normalleştirdiği ve cildinizin doğal pul pul dökülme sürecini desteklediği için akne kontrolüne yardımcı olabilir. Antiinflamatuar olduğu için linoleik asit sivilce ile ilişkili kızarıklık ve tahrişi de giderebilir.

Cildi Nemlendirir

Araştırmacılar, kantaron yağının cildin nem içeriğini artırdığını ve bunun da cildin daha pürüzsüz bir hisle sonuçlandığını bulmuşlardır. Daha yüksek seviyelerde linoleik asit ile kantaron yağı cilde nüfuz edebilir ve esas olarak nemi hapseden suya dayanıklı bir bariyer oluşturmaya yardımcı olabilir. Bu, cilt bariyerinin bozulduğu kuru cilt veya egzama gibi bazı durumlarda rahatlama sağlayabilir. Yağ duştan hemen sonra uygulandığında sonuçlar daha da iyidir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts