Melazma Cilt Sorununa Karşı Güncel Çözümler

Melazma Cilt Sorununa Karşı Güncel Çözümler
Melazma Cilt Sorununa Karşı Güncel Çözümler

Melazma cilt sorunu son yıllarda oldukça büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Melazma cilt sorunu için güncel çözümler çok fazla merak konusu olmaktadır. Bununla ilgili tüm detayları sizler için araştırdık.

Melazma cilt sorununa karşı güncel çözümler genel olarak çok sayıda kişinin başına gelen ve istenmeyen sorunların başında geldiği için farklı yöntemler ile çözüm aranmaktadır. Bundan dolayı çok fazla araştırmalar yapılan bu konu hakkında detaylı bilgilere sahip olmak son derece önemli olmaktadır.

Melazma Sorunu Nedir?

Ciltte meydana gelen siyah ya da kahverengi lekelerin meydana gelmesine melazma sorunu denilmektedir. Deride yer alan melanosit hücrelerinin çok daha fazla melanin üretiminden kaynaklanmaktadır. Melanositler deride pigment meydana getiren ve biriktiren hücreler olmaktadır. İlk olarak melazma yüz bölgesi cildinde renk bozulması ya da hiperpigmentasyonla karakterize edilmektedir. Genel olarak alın, elmacıklar, üst dudak ve çene olmak üzere merkez olarak yüz hattında meydana gelmektedir. Yüzün her iki tarafında eş olan işaretler şeklinde simetrik olarak oluşmaktadır. Uzun süre güneşe maruz kalmış olan vücudun diğer bölgeleri içinde melazma gelişebilir. Hamilelik sırasında görülen melazmaklozma ya da gebelik maskesi olarak bilinmektedir. Bu sorunun oluşumunda genetik ve ırksal yatkınlık çok önemli olan bir faktördür. Genetik yatkınlığı ya da bilinmiş bir aile öyküsü olan bütün kişilerde melazma riski çok daha büyük olmaktadır.

Melazma Sorununda Tedavi Sistemi

Melazma sorununda tedavi sistemi olarak bilinen yüzeysel renk açıcı krem tedavileriyle belli miktarda rengin koyulaşmasının önüne geçilmektedir. Bunların yanı sıra tam olarak insan hayatından çıkması mümkün olmaz. Yıllardır kimyasal peelingler ışık sistemleri ve bazı lazer sistemleri ile yapılan tedavilerle melazma lekelerinin kontrol altına alınmasına rağmen tam anlamı ile yanıt alınamıyordu. Melazma sorunu yaşayan pek çok vakada tedavi zeminin sebep olduğu kızartılı olduğunu araştıran uzmanlar deri altında yer alan güneşin olumsuz etkileri ile genişleyen damarlardan salgılanan büyüme faktörü olmaktadır. Çift sarılı laser tedavi sistemi iki haftalık aralar ile uygulanmaktadır. Yapılan tedavi sistemleri sayesinde çok daha kısa sürede olumlu sonuçlar alarak sorunların daha fazla ilerlemesinin önüne geçilmektedir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts