Multiple Skleroz Hastalığı İlk Ne Zaman Keşfedildi?

 

 

Jean Martin Charcot

1868 yılında Paris üniversitesi nöroloji profesörü Jean Martin Charcot, hiç rastlamadığı bir titreme vakasına tanık olmuştur. Beraberinde konuşma bozukuğu ve anormal göz hareketlerinin de olduğu bu hastayı diğer hastalarla karşılaştırma yoluna gitmiştir. Hasta öldüğünde ise beyin incelemesini yapıştır. Bu incelemede ise diğer kişilerden farklı olarak yarası olan plakların varlığını görmüştür.

     Multiple Skleroz Hastalığının Tanımı Nedir?

  Multiple skleroz hastalığında; bağışıklık sistemimizde savunma amaçlı bulunan gözelerin, sinir hücrelerimizin çevresinde bulunan miyelin kıllıfını yabancı bir bağdaştıran olarak algılmasıyla yok etmeye çalışmasıdır. Miyelin kılıf, nöronün çevresini yağ tabakası şeklinde saran bir örtüdür. Beyaz renkte bulunan bu kılıf  uyarıların daha hızlı bir şekilde iletilmesini sağlar. Ayrıca uyartı eşiğini düşüren, bunları sinir hücresinin çapı ile doğru orantılı olarak yapan lipit ve proteinden oluşan bir dokudur. Bu önemli yardımcı kılıfın harabiyeti uğraması çeşitli siniri sistemi belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Hastalığın ismi iki kelimeden oluşmaktadır. Multiple; bir veya daha fazla bölgede etkin olan ve semptom veren anlamındadır. Skleroz ise vücudun savunma gözelerinin miyelin kılıfa saldırmasıyla bu kılıfın sertleşmesi sonucu işlevini yerine getirememesi halidir. Bu sertleşen plaklar beyin veya omuriliğin herhangi bir yerinde olabilmektedir. Fakat bu plaklar bazı bölgelerde daha fazla oluşmaktadır. Bu plakların yerleşim yeri ve miktarı hastalığın tanı ve takibinde son derece önemlidir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Bahar Yorgunluğu

Kış aylarından yaz mevsimine geçiş esnasında birçoğumuzun şikâyet ettiği bir durumdur bahar yorgunluğu. Vücudumuz bu yeni mevsime hazırlanırken…