Sağlıklı Yaşamda Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız vücut içerisine alınan katı, sıvı besinlerin alınmasında ve hayati kaynağımız olan havanın alınıp verilmesinde görev yapan önemli bölgelerimizden bir tanesidir. Sağlıklı yaşamda ağız ve diş sağlığı. Ağızdan aldığımız besinler dişler vasıtası ile çiğnenip tükürük ile enzimlenerek besinin vücuda girmesi sağlanır. Ağız mikrop kapmaya ve mikrobu diğer organlara yani vücuda alabileceğimiz noktalardan bir tanesidir. Sağlıklı bir ağız yapısına sahip olabilmemiz için ağız temizliğine dikkat edip yemeklerden sonra muhakkak ağız ve dişler yıkanmalıdır. Ağız, diş ve dil aynı bölgede bulunduğu için bu her üçünün de temizliği ve bakımı günlük an az iki kere yapılmalıdır. Sadece birinin bakımını yapıp diğerlerini yapmamak sağlıklı olanı da sağlıksız yapacağından üçünün de bakımı aynı anda yapılmalı aksatılmamalıdır.

Sağlıklı Yaşamda Diş Çürümesi

Sağlıklı yaşamımızda dışarı vermiş olduğumuz nefesin temiz kokmasını ve diğer organlarımıza mikrop taşımak istemiyor isek diş sağlığına çok dikkat etmeliyiz. Küçük yaştan itibaren çocuklarımızı buna alıştırmalı ve mecbur kılmalıyız çünkü ağzımızın içerisinde bir servet taşıdığımızı unutmamalı bakımına da ona göre özen ve itina göstermeliyiz. İlk etapta süt dişleriyle başlayan serüven onların dökülüp yerlerine kalıcı olan dişlerle devam eder. Önemli olan bundan sonrasıdır. Bakımsızlık diş çürümelerini ve yaygın olan diş eti hastalığının ortaya çıkmasını sağlar. Bu hastalıklar diğer organların böbrek, kalp ve eklemlerin enfeksiyon kapmasına neden olarak ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmamıza neden olur. Diş çürükleri diş üzerinde oyuklar yaparak diş yapısının kendi kendini tamir yapılamayacak hasarlar bırakma durumudur.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts