Bahar Yorgunluğu

Kış aylarından yaz mevsimine geçiş esnasında birçoğumuzun şikâyet ettiği bir durumdur bahar yorgunluğu. Vücudumuz bu yeni mevsime hazırlanırken ruhsal ve fiziksel olarak kendini adapte etmeye uğraşır, bu sırada da hormonlarımız ciddi anlamda aktifleşerek bizi mutlu etmek için çalışırlar. Güneş ışığını daha fazla görmeye başladığımız bahar aylarında iklim değişikliği sebebiyle havadaki elektrik yükleri değişmeye başlar. Pozitif iyonlar bizi dinç tutarken negatif iyonlar kendimizi yorgun ve halsiz hissetmemize sebep olurlar, sabahları yataktan çıkmak istemeyiz genellikle. Bu geçişte bahar yorgunluğunu ortadan kaldırmak veya minimize edebilmek için elbette ki uygulayabileceğimiz yöntemler mevcut.

Bahar Yorgunluğu İçin Alınabilecek Önlemler

 

Bahar yorgunluğu bizi alt etmeye çalışadursun, biz bahar yorgunluğu için alınabilecek önlemler üzerinde duralım. Öncelikle, birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bahar yorgunluğunda da beslenme ve spor düzeni çok önemli, bir de bunlardan etkilenen uyku düzeni. Bu mevsim dönüşü sırasında daha hafif ve enerji veren yiyecekler, içecekler tüketmek gerekiyor. Aynı zamanda alınan karbonhidrat ve protein ölçüleri de büyük önem taşıyor, çünkü vücut ihtiyacı olan enerjiyi karbonhidrattan sağlıyor. Protein de hücrelerimizin yapıtaşı olduğu için beslenme programımızda mutlaka yer almalı. Meyve ve sebzeler dışında dışarıdan vitamin takviyeleri almak da vücudun kendini toparlamasına yardımcı olabiliyor.

Günlerin uzadığı bahar aylarında çalışma ve dinlenme programlarımızı da iyi ayarlamamız gerekiyor, bulunduğumuz ortamın iyi havalandırılmış olması gerekiyor. Kış aylarında alınan kilolardan kurtulmak ve bedeni rahatlatmak için spor yapmak, kendimize yapacağımız en büyük iyiliklerden biri. Hafif yürüyüş veya bisiklete binme, yüzme gibi sporlar bu aşamada başvurabileceğimiz en iyi spor dalları arasında yer alıyor.

Siz siz olun, yaza hazır olmak için bir an önce harekete geçin!

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts