Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları yazı dizisi-4-Nefes Darlığı 

 

Küçükten büyüğe herkesin karşılaşabileceği bir rahatsızlık olan nefes darlığı, genellikle başka bir hastalığın habercisidir ve altta yatan sebeplerin mutlaka araştırılması gereklidir. Bu rahatsızlık çeşitli şekillerde kendini gösterebilmektedir. Bir işle uğraşırken, dinlenirken ve hatta uyku anında bile yaşayabileceğiniz bu sıkıntının kaynağının tespit edilmesi alınacak önlem açısından son derece önem taşımaktadır.

Nefes Darlığı 

Koah, nefes darlığının en sık görülen sebeplerinden biridir. Ancak bununla birlikte astım, zatürre ve akciğer sönmesi, iltihaplanması gibi durumlarında sebep olabileceği bu rahatsızlığın, altında yatan sebepler daha farklı olabilir. Kalp yetmezliği, kalp ritim bozuklukları ve kalp krizi sonucu da nefes darlığının görülme oranı oldukça yüksektir.

            Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları arasında 5. sırada yer alan nefes darlığı, çoğunlukla ve özellikle sigara kullanıcıları tarafından göz ardı edilen bir rahatsızlıktır. Ancak altında yatan sebeplerin bulunmaması ve tedavide geç kalınması yüzünden, bu hastalık ilerleyerek, kişiyi nefes alamaz hale getirebilmektedir. Bu yüzden, hayatını oksijen desteği almadan geçiremeyen kişi sayısı, azımsanamayacak kadar çoktur.

Mümkün olan nefes darlığı tedavisi için, erken teşhis, birçok hastalıkta olduğu üzere, büyük önem taşımaktadır. Bu sayede ciddi bir hal almadan tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Yapılan bazı tıbbi araştırmalara göre, astım ataklarında yaşanan nefes darlığının, genellikle sabah saatlerinde görüldüğü ve eğer gece uykudan kaldıracak kadar şiddetli bir durum söz konusu ise, bunun altında yatan sebeplerin başında, kalple ilgili tetkiklerin yapılmasının uygun olduğu gözlenmiştir. Bu gibi durumların yaşanması halinde, hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurulması ve gerekli tıbbi desteğin alınması, hayati önem taşımaktadır.

Nefes Darlığının en büyük sebebi

Son dönemde, nefes darlığı sebepleri arasında gözlemlenen bir diğer durum ise, panik atak ve kaygı bozuklukları olduğudur. Bu durumda yapılacak olan uygun bir tedavi şekli, rahatsızlığın kolayca ortadan kalkması için yeterli olmaktadır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts