Akıntımın Sebebi Mantar Olabilir Mi?

 

Vajinada farklı sebeplerden ortaya çıkan vajinal akıntı durumunda kadınlar bu durumun oluşması açısından farklı etkilerden şüphe duyabilirler.

Kadınların özellikle şikayet ettikleri konular arasında vajinadaki akıntı bulunmaktadır. Vajinada var olan flora özellikle hormonlar etkisiyle akıntı oluşmasına neden olabilir. Bu problemi yaşayanlar için akıntımın sebebi mantar olabilir mi? Sorusu akıllara gelmektedir. Kadınlarda özellikle vajinada bulunan mantar yani flora akıntının oluşmasına neden olabilir. Östrojen hormonu hücrelerde özellikle glikojen depolanmasına neden olmaktadır.

Depolanan glikojen laktik asit üretimini arttırmaktadır. Asidik olan ortam vajinada laktobasillerin Ve bunun yanı sıra diğer asidofil bakterilerin artmasına neden olmaktadır. Oluşan akıntının patolojik veya fizyolojik olarak adlandırılması mümkündür. Fizyolojik olarak ortaya çıkan akıntılarda belirgin özellikler arasında beyaz renkli, viskoz ve homojen yapıda oluşması söz konusu olmaktadır. Zaman zaman oluşan kadınlarda vajina akıntısının sebepleri arasında mantar yer alabilir. Oluşumu durumunda uzman doktora danışılması gerekir. Yapılacak olan kontrollerin ardından teşhis konulması ile birlikte tedavi uygulanabilir.

Vajinadaki Akıntının Sebepleri

Mantar, enfeksiyon, bazı hastalıklar nedeniyle özellikle vajinada oluşan akıntı zaman zaman kötü kokulu veya sarı renkte olabilir. Vajinadaki akıntının rengi ve kokusu özellikle oluşan problemin belirlenmesi konusunda etkili olmaktadır. Bu durumda vajinadaki akıntının sebepleri detaylı bir şekilde incelenerek yapılacak olan kontrollerin ardından belirlenebilir.

  • Dikkat edilmeyen hijyen koşulları,
  • genital bölgenin özellikle sıcak ve nemli olması,
  • Dar ya da ıslak giysilerin uzun süreli kullanılması,
  • Temizleyici madde kullanımında uzun süreli temas,
  • Vulvada deri hastalıklarının olması,
  • Taciz durumu,
  • Vajinaya sokulan yabancı cisim olması durumunda akıntı oluşabilir.

Belirlenecek olan problemlere karşı alınacak olan tedbirler oluşan akıntının azalmasına ve tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Uzman doktor kontrolünde gerçekleştirilen tedavilerle sonuç alınabilir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Ayak Mantarı Tedavisi

    Ayak mantarı günümüzde sıklıkla rastlanan bir hastalıktır, parmaklarımızın arasının kepeklenmesi ile başlar şiddetli kaşıntıyla devam eder…