Yemek Saatiniz Kilonuzu Etkiliyor

Kilo fazlalıkları ve yemek saati arasında doğrudan ilişki olduğu diyetisyenlerin çoğu kez kanıtladığı bir durumdur. Bunun temel nedeni metabolizma hızı, yani yiyecekleri yakma kapasitesidir.  Vücudumuz sabah saatlerinde en hızlı şekilde çalıştığı dönemi yaşar. Yani en hızlı metabolizmamız sabah saatlerinde görünür. Bu hız öğleden sonra biraz azalır, akşamüstü sonrasında iyice yavaşlar ve gece saatlerinde uyku moduna geçeceği için daha da yavaşlar. Bu nedenle yiyeceklerin yanma hızı, enerjiye çevrilme hızı ilerleyen saatlerde azalır.

Akşam Kaçtan Sonra Yemeği Kesmeli

Kilo vermek için yapılması gereken en önemli uygulama metabolizma hızını devamlı çoğaltmaya çalışmaktır. Yani bunun için aç kalmamak son derece önemlidir.  Sanılanın aksine yatmadan 4-5 saat önce yemek yememek kilo verdirmez, aksine metabolizmanızı iyice yavaşlatır ve bu saatlerde aç karnına spor yapılmıyorsa kilo kaybı da olmaz. İdeal olan yatma saatinden 2-3 saat kadar önce öğün yememektir. Ancak yağı azaltılmış yoğurt ve tarçın, çörek otu gibi takviyelerle yağ yakım hızı artırılabilir. Ara öğünlerin kilo verme açısından son derece önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.  Gün içinde de mutlaka sağlıklı atıştırma olması gerekmektedir.

Akşam Yemeyerek Kilo Vermek Mümkün Mü?

Akşam yemek yemediğiniz ve bu şekilde aç olarak yattığınızda kilo vermeniz muhtemeldir. Ancak bu şekilde kilo vermek çok sağlıklı bir durum olarak görünmemekte… Bunun nedeni 4-5 saat boyunca yemek yemeden yatmanın ruhsal olarak bir süre sonra yıpratıcı bir hal alabilmesidir. Yani bu uygulamayı devam ettirmeniz çok da mümkün görünmemekte. Bunun yerine 3 saat önce akşam yemeği öğününüzü yedikten sonra hiç yememek ve akşam yürüyüşü ile alınan yağları eritmeye çalışmak mantıklıdır. Ancak gece saatlerinde ağır sporlardan da kaçınmak gerekiyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts