Sinir Sıkışması Nedir, Sinir Sıkışması Çeşitleri Nelerdir?

Sinir Sıkışması Nedir, Sinir Sıkışması Çeşitleri Nelerdir
Sinir Sıkışması Nedir, Sinir Sıkışması Çeşitleri Nelerdir

Sinir Sıkışması Nedir, Sinir Sıkışması Çeşitleri Nelerdir? Sinir sıkışması vücudun sinirler üzerinden tepki vermesinden dolayı kaynaklanır. Sinire denk gelen baskının sıkışma ile tepki vermesinden kaynaklanır.

Sinir Sıkışması Nedir, Sinir Sıkışması Çeşitleri Nelerdir? Sinir sıkışması genellikle el, kol, bacak da görülür. Bazı hastaların vücudun bazı bölgelerinde de görülür. Bu şikâyetin olduğu hastalar genellikle tedavi için başvuru yaptıklarında doktorların sinir sıkışma bir başka adıyla tuzaklanması olarak teşhis konulur. Bu hastalığın ilerleme düzeyi yâda başlangıcı hastalığın altında yatan mekanizmalar buna sebep olan nedenler araştırılmalıdır. Sinirlerin denk geldiği dokuların üzerinde fazladan bir baskı oluşturmasıdır. Baskı oluşan yerde hastanın ağrıların fazla olduğundan şikâyet eder.

Sinir sıkışması kastaki doku elamanlarının çalışan fonksiyonları bozacak düzeyde basınca maruz kalmasından kaynaklanır. Sıkışma anı başlangıçta direkt olarak omurilikten çıkan sinirleri etkiler. Ağrılar genellikle uzuvlarda yer alan sinir bölümlerini de etkiler. Ağrılar vücutta belirtilerini karıncalanma, elde ayakta uyuşma hissi güçsüzlük gibi şikâyetlerle belirtilerini verir. Sinir sıkışmasını yaşayan hastalar genellikle bunun zamanla geçtiğini söyleseler de hastalık ağır bir şekilde de devam eder.

Sinir Sıkışması Çeşitleri Nelerdir

Hastalık kendi alanında birkaç çeşide ayrılabilir. Sinir tuzaklanması olarak isimlendirilen bu durum karpal tünel Sendromu ve kupital tünel Sendromu arasında yer alır.

Karpal tünel Sendromu en sık karşılaşılan bir sinir sıkışma türüdür. Karpal tünel sinir sıkışması el bileği bölgesinde yer alır. Bu sinir sıkışmasını yaşayan kişi ellerden başlayarak kollarının üst bölümüne kadar geçer. El bileğinde oluşan şişlik var ise baskının artması ile karpal tünel Sendromu ile kendini gösterir ve sinir sıkışması meydana gelir.

Diğer bir sıkışma türü ise kubital tünel Sendromun da dirsekte belirti verir. Dirsekten başlayan sinir sıkışması ellere parmaklara kadar geçer. Ulnor nöropati adı verilen dirsek sıkışması dokunun çok fazla baskı altında olmasından kaynaklanır. Dirsek bölgesinde başlayan baskı bu bölgede riski artırmada söz konusudur.

Tabii bu sinir sıkışması çok sık rastlanan türlerdir. Bunlardan farklı olarak vücudun diğer çeşitli bölgelerinde de sinir sıkışması meydana gelmektedir. Bacaklarda, sırt ve omuzlarda görülen bir sinir sıkışması örneğidir. Omuz ve sırt bölgesinde ki ağrılar artınca bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts