KALP KRİZİ DÜŞMANI ÇİKOLATA

KALP KRİZİ DÜŞMANI ÇİKOLATA

 

Kalp krizi riskinin azaltılmasında çikolatnın büyük etkisinin olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Peki çikolatanın kalp krizini önlemedeki bu özelliği nereden geliyor?

KALP KRİZİ DÜŞMANI ÇİKOLATA

Çikolatanın Kalp ve Damarlar Üzerine Etkileri

–   Kan akışını hızlandırır. Kalbin yükü azaltılarak kalp krizi riski azaltılır.

–   Hücrelere zarar veren mikroorganizma ve radikallerle savaşan antioksidanlardandır.

–   Kolesterol seviyesini kontrol eder. Kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine ve iyi kolesterol seviyesinin artmasına yardımcı olur.

–   Kan basıncını dengeleyerek tansiyonu düşürür. Bu nedenle hipertansiyona bağlı kalp krizi riskini azaltır.

–   Kandaki pıhtılaşma faktörleri üzerinde etki yaparak, yapışkan trombositler tarafından gerçekleştirilen kanda pıhtılaşma durumlarını önler.

–   Hayati organlara kan akışının artmasını sağlar.

KALP KRİZİ

Çikolatanın bu etkileri içerdiği flavonoid adı verilen maddeden gelmektedir. Aynı zamanda çikolataya tadınıda kazandıran maddedir. Yoğun antioksidan özelliği olan bu madde sayesinde kalp krizi riski azaltılabilir. Çikolatanın kalbe olan etkilerini her çikolata türü göstermemektedir. Siyah çikolata olarak adlandırılan bitter ve türevi çikolatalrda en az %35 oranında kakao bulunur. Kalp için en faydalı olan çikolata türüdür. %70-75 oranında kakao içerenler özellikle tercih edilmelidir. Sütlü çikolatada en azoranında kakao bulunmaktadır. Bu oran kalp için yeterli olmasada bir miktar tüketilebilir. Beyaz çikolatada ise kakao yoktur. Tamamen kakao yağı temelli bir çikolatadır. Bu sebepten flavonoid içermediğinden tüketilmemeli yada çok az tüketilmelidir.

Çikolata aynı zamanda kakao yağı gibi yağlar içerdiğinden aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Aksi taktirde kalp üzerinde yağlanmaya sebep olacağından, kalp krizi riskini arttırabilir.

Alınabilecek Miktarlar:

Siyah Çikolata- 28.4 gram

Sütlü Çikolata- Yağ oranı siyah çikolatada göre yüksek olduğundan maksimum 5- 10 gram tüketin.

Beyaz Çikolata- Yoğun yağ oranı sebebiyle tüketilmesi kalp açısından tavsiye edilmez.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts