Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda büyüme ağrıları genel gelişim sürecinin bir parçasıdır. Belirti çeşitleri ile uzmanlara danışılması önerilir.

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda büyüme ağrısı genel olarak pek çok çocuklarda görülüyor. Sağlıklı gelişim dönemlerinde çocuklar büyüme ağrıları ile karşılaşırlar. Çocukların gelişim süreçleri 4-5 yaşlar ile 12 ile 14 yaşları arasında daha yoğun olarak yaşanıyor. Bacaklarda ağrı çeşitleri bu dönemlerde sıklıkla yaşanır. Bu ağrılar bazen öğlen bazen ise akşamları yaşanıyor. Özelliklede bu büyüme ağrılarının yaşandığı dönemlerde 4 –5 yaş arasında daha çok ilgilenilmesi gerekebilir. Çünkü bazı durumlarda çocuklarda bacaklarındaki ağrıları ifade etmekte zorlanırlar.

Genel olarak çocuklarda büyüme ağrısı süreci belirli zamanlarda sürekli olarak yaşanıyor. Bu süreç içerisinde kas yapıların daha yoğun zorlanması durumlarında yaşanır. Spor seven çocuklarda bu süreç daha ağrılı ve uzun yaşanmaktadır. Genel olarak sporcular küçük yaşlarda eğitiliyorlar. Bu yüzden de büyüme ağrıları sporcularda belirli bir süre sürekli olarak yaşanmaktadır.

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Çocukların büyüme süreçlerinde farklı durumlar sürekli olarak yaşanır. Genel olarak annelerin dikkatli gözlemleri ile büyüme ağrıları netleşir. Çocuklarda büyüme ağrısı belirtileri genellikle şunlardır;

  • Uyuma esnasında bacaklarda kramp ağrılarının hissedilmesi
  • Ergenlik süreçlerinde kızlarda göğüslerinin büyümesi nedeni ile göğüs ağrıları yaşanır.
  • Ağrı ile uykudan uyanmak
  • Genel olarak geceleri yaşanır. Sabaha kadar ağrılar devam etmez.
  • Nadirde olsa bu süreçte bazen baş ya da karın ağrıları hissedilir.
  • Çocukların uykularında huzursuzlukların yaşanması; özelliklede 4 – 5 yaş çocukları için önemli bir belirtidir.

Çocuklarda için bu ağrılar bir işkencedir. Çünkü çoğu zaman uyumalarına engel olabilir. Bu yüzden de çocuklar sıklıkla bu süreç içerisinde ağrılardan şikayet ederler. Farklı durumların yaşanması halinde ise; uzman kontrolünün sağlanması önerilir.

Çocuklarda Büyüme Ağrısına Ne İyi Gelir?

Anneler büyüme ağrıları süreci doğru olarak yönetmeleri gerekir. Özelliklede her zaman çocuklarının ağrı şikayetlerini dinlemelidir. Genel olarak ise anneleri bu sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayacak önerileri sunulur. Çocuklarda büyüme ağrısına iyi gelecek yöntem ise genel olarak masajdır. Özelliklede farklı masaj yağlarının kullanılması bu sürecinin çok daha kolay atlatılmasını sağlar. Masajlardan fayda görmeyen annelere öneri olarak; uzmana danışılması önerilir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts