Giyinirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Giyinirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlıklı giyinmenin öneminin hepimiz farkındayızdır. İnsanlar çevre şartlarına göre giyinmeye özen gösterdiği takdirde herhangi bir hastalık riski ile karşılaşmazlar. Kıyafetlerimizi seçerken dikkat etmemiz gerek en basit 3 kural; dışarıda hissedilen nem, hangi sezonda ne giyileceği ve son olarak havanın kaç derece olduğudur. Tabi çevre koşullarına özen gösterirken aynı zamanda giyeceğimiz kıyafetin yapısına da dikkat etmeliyiz.  Sonuçta pamuklu ve kumaş tercih edilen kıyafetler vücudumuzu rahatsız etmemeli; buna ek olarak herhangi bir zararlı madde içermemelidir. Cildin temizliğini etkileyecek yapıda materyallerden oluşan tüm kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca iş önlükleri ve eldivenleri kullanılırken hijyen kurallarına uygun malzemeler seçilmelidir.
İş güvenliğini sağlamak açısından kullanılacak olan materyallerin ellerimizi koruması için sağlam bir eldivene; diğer vücut uzuvlarımızı koruması için de gerekli önlemler alınmış malzemelere ihtiyacımız vardır.  Tehlikeli alanlarda çalışan işçilerin ekstra dikkatli olması gerekiyor. Giyinirken haliyle onlar da çalıştıkları alana göre özel korumalı iş kıyafetleri tercih etmeli ve son olarak korumalı şapka ve kıyafetler tercih etmelilerdir.
Sağlığımızı riske atmamak için tercih edilmesi gereken kıyafetlerin özenle seçilmesine dikkat etmeliyiz. Bunun yanı sıra vücut ısımıza göre ter emici ve alerjiye sebebiyet vermeyecek materyallerden üretilmiş kıyafetler tercih etmeliyiz. Gündemi takip etmemiz de bir diğer husus olacaktır kıyafet seçimi yaparken. Son zamanlarda kıyafetlerin üretiminde bulunan belli başlı bakteriler yüzünden insanların zarar görmesi ihtimalini de göz önünde bulundurarak alıveriş yapmalıyız. Her üreticinin malını satın almamalı, önceliği tanınmış ve onaylanmış ürünlerde kullanmalıyız.
Son olarak kıyafet seçimimizi rahat ve hareket olanağımızı kısıtlamayan ürünlerden yana kullanmalıyız ki herhangi bir risk durumunda fazladan efor harcamak yerine kolay bir şekilde dilediğimiz hareketlerde özgür olalım.
Sadece kıyafet seçiminde değil; bu hususlar ayakkabı seçimi için de geçerli; özellikle sıkıntı veren bir ayakkabı giydiğimizde hareket olanağımızı minimuma indiren ve rahatsız eden bir ayakkabı ile ne kadar sağlıklı olabiliriz bunu düşünelim.
İnsanlarımız maddiyata sağlıklarından çok önem verdiklerinde ciddi zararlar görebilirler; o yüzden ürün alınırken öncelikle satıcının güvenilirliğine ve satılan ürünün kalitesine önem gösterilmelidir ki geri getiremeyeceğimiz sağlığımızdan taviz vermeyelim.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Neden Spor Yapmıyoruz?

Günlük hayatımızda spor dışında birçok faaliyet gerçekleştiriyoruz, zamanımızın büyük bir bölümünü de işte veya evde geçiriyoruz. “Neden spor yapmıyoruz?”…