Erkekler Neden Daha Fazla Horlar?

Çoğu zaman erkekler horladıklarını kabul etmeseler de erkekler farklı nedenlerden dolayı horlama problemi yaşayabilirler.

Özellikle horlama problemi yaşayan kimse horladığını kabul etmemektedir. Ancak yapılan bilimsel araştırmalara göre horlama probleminin toplumumuzda yüksek bir orana sahip olduğu görülmektedir. Erkekler kadınlara oranla daha fazla horlamaktadır. Bu durumda özellikle erkekler neden daha fazla horlar? Sorusu ortaya çıkmaktadır. Erkeklerin daha fazla horlamasına neden olan pek çok farklı etken bulunmaktadır.

Horlama problemi özellikle kişinin yanı sıra çiftlerde geceleri uykusuzluk problemi yaşanmasına neden olmaktadır. Yanında horlayan eşi nedeniyle uykusuzluk problemi çeken kadınların sayısı oldukça fazladır. Horlama aynı zamanda sağlık açısından da problemler yaşanmasına neden olabiliyor. Bazı durumlarda hayati risk taşıması bile söz konusu olmaktadır.

Uzman doktorlar tarafından yapılan açıklamalara göre özellikle uykuda nefes kesilmesi olmadığı durumlarda horlamanın kişiye zararı bulunmadı belirtilmiştir. Ancak nefes kesilme problemi yaşayanlarda yani uyku apnesi olması problemler yaşamasına neden olabilir.

İlerleyen Yaşlarda Horlama Oranı Daha Yüksek

Özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde horlama problemi daha sık yaşamaktadır. Kadınlara göre erkeklerde üç kat daha fazla rastlanan horlama probleminin pek çok farklı nedeni olabilir. Kadınlarda horlama oranı özellikle merhaba de öncesinde %10 civarında iken menopoz sonrasında ise bu oranın %40’a kadar ulaştığı görülmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte horlama oranı giderek artmaktadır.

Erkeklerin daha fazla horlamasının nedenleri arasında özellikle vücuttaki yağ dağılımı veya kas yapısı etkili olmaktadır. Kısa boylu erkeklerde horlama oranı artabilir. Uyku kalitesinin bozulmasına neden olan horlama zaman içerisinde özellikle cinsel iktidarsızlığa sebep olabilir. İlerleyen dönemlerde özellikle kalp krizi veya felç riski yaşanmasına neden olabilir. Gerekli olması durumunda uyku testiyle tanı konulmaktadır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts