Sırt Ağrıları İçin Etkili Egzersizler Nelerdir?

Sırt Ağrıları İçin Etkili Egzersizler Nelerdir
Sırt Ağrıları İçin Etkili Egzersizler Nelerdir

Sırt Ağrıları İçin Etkili Egzersizler Nelerdir? Sırt ağrıları genellikle fazla hareket etmemekten kaynaklanan bir ağrı çeşididir. Sırt ağrıları birçok farklı sağlık probleminden de kaynaklanabilir. Bunların en önemlileri fıtık, kas incinmesi, akciğer rahatsızlıkları, kalp ve safra kesesi problemleridir. Sırt ağrıları çoğunlukla sırt bölgesindeki kasların gerilmesi ve sinirleri zorlaması nedeniyle oluşmaktadır. Sürekli kambur bir pozisyonda oturmak, kambur yürümek, rahatsız bir zeminde yatmak veya uzun bir süre boyunca yeterince hareket etmemek sırt ağrısına neden olur.

Sırt Ağrıları İçin Etkili Egzersizler Nelerdir? Sırt ağrısı probleminden muzdaripseniz bunun için yapabileceğiniz birçok farklı çözüm yolu vardır. Sırt ağrıları için yapabileceğiniz en basit ve güvenli yöntemlerden biri gergin kaslarınızı gevşetmek için basit egzersiz hareketleri yapmaktır. Çoğu insan sırt ağrılarının tedavisi için doktorların reçete ettiği kas gevşetici ilaçları kullanmayı tercih eder. Bu ilaçlar ağrılarımızın hemen geçmesini sağlasa da birçok farklı yan etkiye sahiptir. Bu yüzden sırt ağrıları yaşadığınızda hemen tıbbi ilaçlara başvurmak yerine, bazı basit egzersiz hareketlerini uygulayabilirsiniz.

Sırt Ağrıları İçin Egzersizler

Sırt ağrılarının tedavisi için kullanılan aşağıdaki egzersiz hareketlerini uygulayarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Esneme Hareketi

Bir sandalyeye oturup olabildiğince ön tarafa doğru eğilin. Sandalyede otururken ön tarafa eğilip yere dokunmayı deneyin. Öne doğru esneyerek yapacağınız bu hareketi en az 5 kez tekrarlayın.

Sırt Esnetme Hareketi

Sırtınızı esnetmek için düz bir zemine sırt üstü uzanın. Ardından her iki dizinizi göğsünüze çekin. Dizileriniz göğsünüzdeyken 20 saniye bekleyin. Bu hareketi her gün en az 10 kez tekrar edin.

Diz Hareketi

Sırt ağrısı için neden diz egzersizi yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Ancak dizlerinizi kullanarak yapacağınız bu hareket sırt ağrılarının giderilmesinde oldukça etkili bir egzersizdir. Diz egzersizini uygulamak için ayakta durun ve dizlerinizi yavaşça bükün. Bu hareketi toplamda 10 kez uygulayın.

Bel Hareketi

Bacaklarınızı iki yana doğru açın ve ellerinizi yanınızda tutun. Daha sonra kollarınızı sağa ve sola doğru uzatarak belinizi bükün. Bu egzersiz sırt ağrıları için etkili olduğu kadar böbrekleri de güçlendirmektedir. Bel hareketini sırt ağrılarınızın tedavisi için en az 10 kez tekrar edin.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts