Ruhsal Bozukluklar Bulaşıcı Olabilir!

Türkiye Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Şahut Duran tarafından yapılan açıklamalara göre kişilerin ruhsal durumları çevrelerinde bulunan kişileri etkileyebiliyor. Özellikle kaygı bozukluğu gibi sıkıntıları olan kişilerin içerisinde bulunan kişilerde bir süre sonra kaygılanmaya başlıyor. Ailesinde kaygı bozukluğu olan çocuklarda da aynı durumun görülmesi kaygı bozukluğunun bulaşıcı bir durum olduğunu akıllara getiriyor.

Ruhsal Hastalıklar Bulaşabiliyor!

Dr. Şahut Duran tarafından yapılan açıklamalara göre gün içerisinde pek çok ruhsal sorunu olan hasta ile ilgilendiklerini ve bu hastalarla ilgilendiklerinden dolayı pek çok kişinin kendilerine ‘’Bu kadar hasta içerisinde sen nasıl sağlıklı olabiliyorsun?’’ şeklinde sorular yönelttiklerini söyledi. Bu sorulara bakıldığında ruhsal problemlerin bulaşıcı olduğuna da işaret eden Duran, ruhsal hastalıklar bulaşıcı olduğu ile ilgili olarak pek çok araştırmanın yapıldığına da dikkat çekti.

Duygular Bulaşıyor!

Üzüntülü bir ortama girdiğimizde üzüldüğümüzü, neşeli birileri ile yan yana geldiğimizde ise neşelendiğimizi dile getiren Duran, ruhsal bozukluklarında aynı duygular gibi bulaşarak kişiden kişiye geçip geçmediği ile ilgili bir bilgisi olmamasına rağmen kaygı bozukluğu gibi bir durumun bireyler arasında geçtiğini de sözlerine ekledi.

Duyguların bulaştığı gibi ruhsal hastalıklarında bulaştığını dile getiren Duran bir süre sonra ruhsal hastalıkların etkisinin azalabildiğini bu nedenle de kişilerde sürekli bir hastalık durumu gözlenmediğini söylüyor. Kısa bir süreliğine ruhsal hastalığın bulaştığını ve ortamdan uzaklaşıldığında bu rahatsızlığında ortadan kaybolduğunu yapılan çalışmalar gösteriyor.

Bütün Ruhsal Hastalıklar Bulaşmıyor!

Kişilerde bütün ruhsal hastalıkların görülmediğini de sözlerine ekleyen Duran, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi durumlarda ise tamamen bulaşma gibi durumlar görülmediğinin altını çiziyor. Paranoyak birinin yanında durunca kişinin de paranoyak olmadığını ancak karı koca ya da aynı evin içerisinde yaşayan bireylerde paranoyak birinin düşüncelerinden etkilenilerek aynı düşünce etrafında birleşilebileceği gibi durumların da olduğu söyleniyor.

Duygular bulaşıcı olduğu gibi hastalıklarında bulaşıcı olduğunu söylemenin doğru olmadığını açıklayan Duran, duyguların bulaşıcılığını da bir enfeksiyon gibi görmemek gerektiğini dile getiriyor. Duygu ve düşünceler kişiden kişiye algılar yolu ile geçtiği için kişilerde algı problemleri olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts